Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Samandağ, Akdeniz’de İlk

Samandağ, Akdeniz’de İlk
  • 05.04.2018
  • 1.195 kez okundu

DİSK Genel Başkanı Kani Beko Hatay’a geldi ve taşerondan kadroya geçirilen işçiler için Samandağ Belediyesi ile Toplu Sözleşme imzaladı.

Nehir, “Türkiye’nin en iyi toplu sözleşmelerinden birine imza attık. İşçilerimizle başarıyla kol kola yürümeye devam edeceğiz. Bizim ekmek kavgamız demokrasi, laik, çağdaş, demokratik hukuk devletini savunma kavgasıdır” dedi.

Samandağ Belediyesi ile DİSK arasında, Belediye’de taşerondan kadroya geçirilen işçilerle ilgili toplu iş sözleşmesi imzalandı. İmza için Hatay’a gelen DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir için, “Samandağ’a ilk geldiğimizde, Samandağ’da adam gibi Belediye Başkanlığı yapacağının sinyallerini zaten vermişti. Ondan duyduğum şöyle bir ifade vardı. ‘Biz onlarla varız, onlarla birlikte Samandağ’a hizmet üreteceğiz.’ Başkan Nehir’in, ‘Samandağ’da ne yapacaksak birlikte yapacağız’ sözü bizim için önemliydi” dedi.
Samandağ’daki toplu iş sözleşmesi töreni sonrası taşerondan kadroya geçen belediye işçileri, Belediye hizmet binası önünden Yeni Çarşı salonuna kadar, ellerinde “Toplu iş sözleşmemiz hayırlı olsun, emek en yüce değerdir” yazılı pankartla yürüyerek, “Yaşasın alın terimiz”, “Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz”, “İşçi, emekçi dostu başkan” sloganları attılar. Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı salonuna kadar yürüyen işçiler, salona geçerek coşkulu bir törenle sendikal haklarına kavuşmanın tadını çıkardılar.
Toplu iş sözleşmesi imza törenine; Devrimci İşçi Sendikaları Genel Başkanı (DİSK) Kani Beko, CHP İl Başkanı Servet Mullaoğlu, DİSK yetkilileri Mehmet Güleryüz ile Yusuf Berkyürek, CHP İl Yöneticileri, CHP İlçe Başkanları, Samandağ Belediye Başkan Yardımcıları, sivil Toplum temsilcileri, Oda Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, birim müdürleri, belediye önceki dönem başkanları, işçiler, işçi aileleri ve vatandaşlar katılarak coşkuyu paylaştılar.
MULLAOĞLU : MİTHAT NEHİR İŞÇİ DOSTUDUR…
CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Değerli dostlarım, Mithat Başkan, evet doğru… İşçi dostudur. Geçenlerde birisi, ‘Başkan, sen doğru yaptığına emin misin? Bu şekilde sen, işletmeyi, belediyeyi batırırsın, işçilere çok fazla hak tanıma’ dedi. Ama kendisi o mücadeleden geldiği için, emeksiz bir gelişimin olmayacağını bildiği için, ‘Ben işçilere ne kadar hak tanırsam Samandağ o kadar kazanır, belediyem o kadar kazanır’ diyerek bu güzel töreni hazırladı. Kendisine huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.
Aramızda çok değerli arkadaşlarımız var. DİSK’in Sayın Genel Başkanı var. DİSK, Türkiye Cumhuriyeti’nde çok değerli mücadeleler vermiş bir markadır. ‘Emek, hep güce değerdir’ diye bir söz var. Bu, emek-uygarlık tarihi boyunca insanın eşya ile olan ilişkisini, insanın insanla ilişkisini belirleyen temel dinamik olmuştur. Emeksiz hiç bir şeyin anlamı yoktur, kıymeti yoktur. Bir şeyi değerli kılan, insan ilişkilerinde de, herhangi bir eşyaya verilen değerde de tamamen emektir. Emek olmadan yaşamın hiçbir anlamı olmaz. Çocuğunuzu severken… Çocuğunuzu neden seversiniz? Çünkü ona çok büyük emek sarf edersiniz. Güzel dostluklar, eşinizi, aşkınızı, sevdiğinizi severken bile bunu anlamlı kılan emektir. İnsanın doğayla ilişkisi, tarım, doğa, verdiğiniz emeklerle anlam kazanır ve onun için çok değerlidir. Dolayısıyla, hayatın başlangıcı, hayatın kendisidir, emek. İşte bunun idrakında olan Belediyemizin bu anlamlı günü bir başka güzel. Gerçekten sizlerle birlikte burada olmaktan sonsuz mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.”
Samandağ Belediyesi, Akdeniz’de ilk…
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz Bölgesi’ndeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarının altını çizdiği konuşmasında, “Çünkü emeğin en yüce değer olduğuna inanıyoruz” vurgusu yaptı.
2009 yılında Belediye Başkanlığı görevine seçildiğini hatırlatan Mithat Nehir, şöyle devam etti:
“Memleket sevdasıyla bu yola baş koyduk. Bu meşakkatli yolda zorluklarla, imkansızlıklarla mücadele ederek bir yandan alın terinizin karşılığını verdik, diğer yandan da hizmetler ürettik. İlçemizde, sizlerle beraber ilkleri başardık. Memuruyla, işçisiyle, meclis üyelerimizle, başkan yardımcılarımızla, halkımızla birlikte çalıştık. Her zaman başaracağımıza inandık ve başardık. Bundan sonraki süreçte de daha iyi işler yapacağımıza inanıyoruz.”
İLK’LERİ BAŞARDIK…
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, toplu iş sözleşmesi töreni ardından yaptığı konuşmasında, birçok İLK’i başardıklarını da söyledi ve o İLK’leri şöyle sıraladı:
-Belediye ile halk arasında güven köprülerini kurduk.
-Kalıcı hizmetler üreterek, işlemez hale gelmiş olan bir kurumu ayağa kaldırdık. Hizmet üreten ve borç ödeyen bir kurum yarattık. Kredibilitemizi yükselttik. Halk ve devlet nezdinde prestijli bir kurum yarattık.
-Bir bilgisayarı bile olmayan, kara düzenle çalışan bir kurumu bilgisayarla ve teknolojik imkanlarla donattık.
-Kurumumuzu otomasyon sistemine geçirdik. Geçmişte belediye hizmet binası olarak kullanılan ev, adeta terk edilmiş bir görüntüsü olan binayı restore ettik. Bugün de yeni hizmet binasının yapımı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
-Bir tek ağaç bile olmayan yol kenarlarına, caddelere, sokaklara ağaçlar diktik. 4500 ağaç diktik. On binlerce çiçek ektik.
-İlçemize onlarca park, binlerce metrekare yeşil alan kazandırdık.
-Yeni İş makinaları ile makine parkımızı geliştirerek, ilçe tarihinde makine parkımıza en fazla araç kazandıran yönetim olduk.
-Meclis toplantılarımızı halka açtık. Halk toplantıları düzenleyerek her kuruşun hesabını verdik.
-İlçe tarihinin ilk toplu konut projelerini hayata geçirdik. Tarım alanlarını koruduk.
-Kadın Danışma Merkezi, Kreş ve Gündüz Bakımevi gibi çalışmaları hayata geçirerek kadınlarımızı da unutmadık.
-İpek Köyü Projesi ile beraber, unutulamaya yüz tutmuş meslekleri canlandırdık ve kadınlarımıza istihdam sağladık.
-Girişimcilik eğitimleri ve meslek edindirme kursları açtık.
-İlçemizin gelecek vizyonuna imar planları, projeler ile katkı sunuyoruz.
-Binlerce metrekare sokak, cadde, bulvar, yol yaptık.
-İlk ruhsatlı mezbaha, ilk hayvan barınağı, Samandağ pazarının yapımı ve taşınması, çok amaçlı salonlar, yeni çarşı, kültürel ve sosyal belediyecilik faaliyetleri… İlk’lerin belediyesi olduk ve bu ilkleri sizlerle başardık.”
Toplu sözleşme törenin ardından; Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir Hatay’a gelen DİSK Genel Başkanı Kani Beko’ya, CHP İl Başkanı Servet Mullaoğlu DİSK Genel İş Araştırma Daire Başkanı Mehmet Güleryüz’e, Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir de DİSK Genel İş Hatay Şube Temsilcisi Yusuf Berkyürek’e Plaket takdim etti.
Törenin son kısmında ise, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e sergilediği emek yanlısı tutumundan ötürü teşekkür edildi ve Plaket takdim edildi. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ