Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,36
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Samandağ Belediyesi- Ayhan Kara Restleşmesi:

Samandağ Belediyesi- Ayhan Kara Restleşmesi:
  • 30.05.2018
  • 2.727 kez okundu

Kara: Yaşadığım evi yıkmak istiyorlar
Belediye: Kimse yasaların üzerinde değil !..

Samandağlı İşadamı, genç girişimci, Vakıf Başkanı Ayhan Kara, ilçeye bağlı Kapısuyu Mahallesi’nde yaptırdığı evinin Samandağ Belediyesi tarafından yıktırılmak istendiğini öne sürdü. Samandağ Belediyesi ise, kimsenin yasaların üzerinde olmadığını, bu konuda yasal mevzuatın uygulandığını bildirdi.
İşadamı Ayhan Kara, gelişmeyle ilgili sosyal medya hesabından şu açıklamalara yer verdi:
“Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Kapısuyu’nda yaşadığım evi yıkmaya karar vermiş, yıkıntılar arasından var ettiğim yuvama göz dikmiş. Yasal çerçevenin dışına çıkacak o gözleri oymayan namerttir. Söz konusu karara imza verenlerin evlerini de tek tek başlarına yıkarım! Yasal yolların dışına çıkıp emrivakilere baş vururlarsa, oldu bittiye getirmeye kalkarlarsa, başlarına geleceğin hesabını yapsınlar. Mithat Nehir, o koltuktan ineceksin. Şürekalarınla birlikte her kuruşun hesabını vereceksin. Samandağ babanın çiftliği değil.”
-TEHDİT VE HAKARET-
İşadamı Ayhan Kara’nın bu açıklama ve iddiaları üzerine, Samandağ Belediyesi de cevabi açıklamasında, hiç kimsenin yasaların üzerinde olmadığını kaydederek, “Ayhan Kara’nın sosyal medya hesapları üzerinden yazdığı, gerçekleri yansıtmayan, tehdit, hedef gösterme ve hakaret içeren bir dille yaptığı paylaşımlar üzerine kamuoyuna doğru bilgi verme sorumluluğumuz gereği açıklama ihtiyacı doğmuştur” denildi ve şöyle devam edildi:
“Belediyemiz sınırları dahilinde A.B. adlı vatandaşın şikayet dilekçesi üzerine, Kapısuyu Mahallesi’nde Ayhan Kara tarafından yapılan yapıya 14.03.2018 tarihinde zabıta ve imar ekiplerince mahallinde yapılan incelemede 3.derece arkeolojik sit alanı içerisinde herhangi bir izin almaksızın 9 adet yapı yapılmış ve aynı parseller üzerinde muhtelif yerlerde kaçak ve ruhsatsız istinat duvarları yapıldığı tespit edilmiştir. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32.maddesine göre durum zaptı düzenlenerek mühürlenmiştir. Aynı kapsamda yapılan şikayet, T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığıyla Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne yapılmıştır. Vatandaşın şikâyetini dikkate almamak görevi ihmal suçu içermektedir.
Şirket ortağı İşadamı Ayhan Kara tarafından yapılan kaçak ve ruhsatsız yapılarla ilgili Ayhan Kara’nın avukatı ve şahsından istenen bilgi ve belgeler tarafımızca defalarca istenmesine rağmen ulaştırılmamıştır. Konu ile ilgili istenen hiçbir belge tarafımıza sunulmamıştır. Bunun üzerine Belediyemiz Encümeni toplanmış ve aşağıda yazılan kararı oybirliği ile almıştır.
‘3194 sayılı İmar Kanunu’nun 42.maddesine göre III.A ve II.A sınıf gurubundaki yapının sahibi Ayhan Kara’nın toplam 67.860.18 TL ile cezalandırılmasına ve 32. maddesine göre yıkımına, karar suretinin Mali Hizmetler Müdürlüğü ile İmar Şehircilik Müdürlüğü’ne gönderilmesine Encümenimizce oybirliğiyle karar verilmiştir.”
-YASALARA DAVET-
Samandağ Belediyesi açıklamasının son bölümünde de şu bilgilere yer verildi:
“Konu hakkında yapılan iş ve işlemler tamamen kanunların öngördüğü yasal mevzuatlar çerçevesindedir. Ayhan Kara’nın, kendisini mağdur gibi gösteren, sanki kanunsuzluğu Samandağ Belediyesi yapmış gibi bir algı yaratmaya çalışması doğru değildir. Tanınmış bir işadamı olmak kanunsuz işler yapmayı meşru kılmamaktadır. Yasalar önünde herkes eşittir. Kaçak ve ruhsatsız yapılar ile ilgili imar kanunu hükümleri gereği ceza ve yıkım kararı sadece Ayhan Kara değil, yıl içinde onlarca yapı sahibi kişiye tebliğ edilmektedir. Ayhan Kara, kendisini kanunların üzerinde ve vatandaşlarımızın tabi olduğu yasalar üzerinde görmemelidir. Ayhan Kara’yı kanunlara, yasalara uymaya davet ediyoruz. Kaba, tehdit, hedef gösterme ve hakaret içeren sözlerinden dolayı yasal haklarımızın saklı olduğunu belirtiyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ