Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,79 / Satış: 7,82
€ EURO → Alış: 9,29 / Satış: 9,33

Samandağ Belediyesi İpek Festivali

Samandağ Belediyesi İpek Festivali
  • 19.04.2018
  • 933 kez okundu

4-6 Mayıs’ta

Samandağ Belediyesi ve Samandağ Kadın Dayanışma Derneği işbirliğiyle geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen Ulusal İpek Baharı Festivali’nin ikincisi 4-6 Mayıs tarihlerinde yapılacak. İpek Baharı Festivali, bölgenin önemli bir kültürel değeri olan “İpek Baharı”ndan esinlenerek düzenlenen bir etkinlik olarak biliniyor. Samandağ Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek festivalin moda, sanat ve iş dünyasını bir araya getirmesi amaçlanıyor.
Organizasyonu üstlenen Samandağ Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:
“İpek üretiminde ve ticaretinde uzun bir tarihi geçmişi olan Samandağ, kültürel geleneği günümüze taşıyor. Medeniyetler tarihinde özel bir önemi olan ve ticaret yollarına adını veren ipek, ticari değerinin ötesinde anlam taşıyor.
İpekböceği yetiştiriliciliği kadar ipeğin elde edilmesi, eğrilmesi ve dokunması, kendine özgü incelikleri olan bir meslek dalı. İpeğin elde edilmesi, işlenmesi ve pazara sunulmasında kadınlar tarih boyunca etkili olmuşlardır.
Kültür ve sanat faaliyetlerine özel bir önem gösteren Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in öncülük ettiği İpek Baharı Festivali, kadın üreticilerin emeğini görücüye çıkarıyor.
Samandağ Kadın Dayanışma Derneği işbirliği ile yürütülen İpek Baharı Festivali, ipekle birlikte Samandağ’ın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini ülke genelinde tanıtmayı amaçlıyor. Festival programı kapsamında atölye, sergi ve konser gibi pek çok etkinliğin düzenlenmesi planlanıyor. Festivalin başta moda ve tekstil dünyasının seçkin isimleri olmak üzere iş ve sanat çevrelerini bir araya getirmesi hedefleniyor.”
-Gökay Gökdemir-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ