Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

Samandağ Gastro heyeti, Karadeniz’de çay bahçelerinde…

Samandağ Gastro heyeti, Karadeniz’de çay bahçelerinde…
  • 05.09.2018
  • 772 kez okundu

Dostluk köprüleri kuruldu

Samandağ’da faaliyet gösteren kısa adı SAGAS olan Gastronomi Derneği öncülüğünde bir heyet Karadeniz gezisinde. Amasya, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Gürcistan (Batum ) illerini kapsayan kültür gezisine Samandağlılar ilgi gösterdi. Kültürel kaynaşmanın amaçlandığı gezide Karadeniz kültürünü simgeleyen çay, fındık ve buna bağlı gelişen işletmeler ziyaret edildi, Trabzon Sürmene Bıçağı ve Rize Bezi tanıtıldı. Mıhlama, Akçaabat Köftesi, Laz Böreği, Gürcü Tatlısı, Erzurum Cağ Kebabı gibi yöresel lezzetler keşfedilirken, Gürcistan’ın Batum ili ziyaret edildi, Batum’un tarihçesi anlatıldı. Ayrıca Ayder Yaylası, Uzungöl, Karagöl, Maçhael gibi doğa harikası yerler ziyaret edildi. Tortum Şelalesi, Erzurum Çifte Minare, Yakutiye Medresesi, tarihi Erzurum evleri ve milli mücadele merkezi gezilerek, Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzurum Kongresi’ni düzenlediği mekan hakkında bilgi edinildi.
Sagas Derneği yetkilileri, Samandağ’dan Karadeniz’e ve ülkenin çeşitli yerlerin hatta ülke dışında yapılacak bu gezilerin süreceğini belirterek, Samandağ ilçesini de farklı bölgelerden yerli ve yabancı turistlerin ziyaret etmesi için çeşitli projeleri hayata geçireceklerini ifade ettiler. Geziye, Samandağ ilçesinden esnaf, vatandaşlar, öğretmen ve memurlar katıldı.
Samandağ Belediyesi’nde görevli Sosyolog Kenan Kahlıoğulları, bu gezilerin kültürel etkileşimi artırdığını belirterek; Samandağ, Antakya ve Hatay genelinde kültür ve doğa turizmine çok uygun alanlar, tarihi mekanlar, ve müzeler olduğunu belirtti, iyi bir planlamayla Hatay’ın turizmden hak ettiği payı alabilece-ğini ifade etti, bu organizasyonda emeği geçen Sagas Derneği’ne teşekkür etti.
-Yusuf Cemil Karaçay-

 

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ