Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,78 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,44 / Satış: 6,46

Samandağ gündemi:

Samandağ gündemi:
  • 20.07.2019
  • 1.651 kez okundu

Çöp aktarma istasyonu…

Önce Uzunbağ seçildi, Milletvekili Serkan Topal itiraz etti, vazgeçildi. Sonra Yeşilköy seçimi yapıldı, halk tepki gösterdi. Ardından Sutaşı tercihi yapıldı, bölge halkı yine isyan etti. Nihayet Çiğdede Mahallesi sınırlarında denize yakın bir yer belirlendi. Bu kez de Samandağ halkı, “Sahilde çöp istasyonu olur mu?” diyerek karşı çıkıyor. Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz,  “Bu sorunu acilen çözmemiz gerekir” derken, Hatay BŞB Çevre Daire Başkanı Ahmet Dolgun ise,  “Aktarma istasyonları çöp toplama merkezi değildir. Konu yanlış anlaşılıyor” uyarısı yaptı.

İlimiz Samandağ ilçesinin bugünlerdeki en önemli gündem maddesi, Çöp Aktarma İstasyonu yerinin belirlenmesi. Birkaç yıldan beri ilçenin gündemindeki sorun, tüm girişimlere rağmen çözülebilmiş değil. Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı üstlenilen Çöp Aktarma İstasyonu hikayesi 2-3 yıl öncesine dayanıyor. Büyükşehir ve İlçe Belediyesi, daha önce Uzunbağ Mahallesi’nde uygun bir yer buldu, ancak bölge Milletvekili ve kendisi de Uzunbağlı olan Serkan Topal bu tercihe şiddetle karşı çıktı ve yeri de Yeşilköy olarak değiştirdi. Uzunbağ’ın 2 km üzerindeki Yeşilköy Mahallesi halkı da bu tercihe karşı çıkınca, Sutaşı Mahallesi’ne gözler çevrildi ve burada uygun bir yer bulundu. Ancak bu kez Sutaşı halkı da isyanları oynadı, tepkilerde bulundu, eylemler gerçekleştirildi. Nihayetinde buradan da vazgeçildi.
-3 İLÇE ÖNERİSİ-
Son olarak ilçe merkezine çok uzak olmayan Çiğdede Mahallesi sınırlarında 1901 nolu parsel üzerinde 5 dönümlük alan, ancak biraz da denize yakın olduğu belirtilen yeni bir yer bulundu. Bu kez de ilçenin bazı kanaat önderi konumumdaki simaları, bu tercihin isabetli olmadığını kaydederek karşı çıktı. Sorun aşılabilmiş değil.
Burada sıkıntı, Samandağ Çöp Aktarma İstasyonu’nun yurt dışlı kaynaklı sağlanan bir hibe ile yapılacak olması. Hatay için 3 ilçede böyle bir şans olduğu ifade edildi. Bu ilçelerden biri de Samandağ. Ancak Samandağlılar, çöp aktarma istasyonuna şiddetle karşı çıkıyor.
Son olarak Samandağ Belediye Meclisi, bu konu için olağanüstü toplandı. Toplantıda, Çöp Transfer İstasyonu alanının belirlenmesi için 5 kişilik komisyon oluşturuldu. Komisyona; Sinem Kayıkçı, Ayhan Boğday, Taylan Nural, Hakan Temizkan ve Doğan Güç seçildi. Oluşturulan bu komisyon üyelerinin öncelikli görevi, yer tespiti çalışmalarına hemen başlamak olacak.
Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Daire Başkanı Ahmet Dolğun ve Atık Yönetim Şube Müdürü Varol Yılmaz, hafta içinde Samandağ’a gitti ve Meclis toplantısına katıldı. Dolgun ve Yılmaz, konuyla ilgili meclise sunum yaptı, Samandağ Belediyesi Fen İşleri Ekibi tarafından belediyenin hazırladığı 20 projenin tanıtımını slayt eşliğinde sundu.
Toplantıda gündeme dair, Meclis üyesi Sinem Kayıkçı, Cem Tamimi, Ali Ercan Özen birer konuşma yaptı. Ayrıca Yeni Mahalle Muhtarı Behcet Deniz de söz alarak, çöp istasyonunun kıyıya yakın yapılması durumunda, özellikle yaz aylarında “ığnasel” rüzgarı hep batıdan kuvvetli estiği için, çöp kokusunun tüm Samandağ’a yayılacağının unutulmamasını istedi.
-YER BULUN!-
Samandağ Belediye Başkanı Eryılmaz, çözüm üretmek istediklerini belirterek, üyelere hitaben şunları söyledi:
“Bu hazırladığımız 20 projenin önünde birçok yasal engel mevcut. Hazineye ait olan araziye denk gelen projelerle ilgili kurumlarla görüşmelerimiz sürüyor. Belediyenin sahil bandında hiç arazisi yok. Hazineden bu konuda talepte bulunuyoruz. İzin noktasında bir sorun yaşayacağımızı sanmıyoruz. Bu çöp istasyonu sorununun acilen çözülmesi gerekiyor. Bu işi ilkel kurallarla devam ettiremeyiz. Bu konuda çok uğraştık. Büyükşehir bize yer bulun diyor, yoksa hibe gidecek dediler. İstasyon yerini gittim, gördüm. Hayvan barınağının yanında. Eğer orası istenmiyorsa, şu anda belirlediğimiz komisyon en sağlıklı alanı araştırma yapıp bulacaktır.”
-YANLIŞ ANLAMA!-
Büyükşehir Belediyesi Çevre Daire Başkanı Ahmet Dolğun ise sunumunda şunları söyledi:
“Aktarma istasyonunun daha önce Uzunbağ’da kurulması kararı alınmıştı. Ancak tepkiler sonucu Yeşilköy Mahallesi’ne karar kıldık. Orada da ciddi tepkiler olunca, vazgeçtik. Sutaşı Mahallesi’nde geçici bir istasyon yapıldı. Bu sefer de Sutaşı halkı da tepkiyle karşıladığı için orayı kapattık. Hatay’da bu konuda BM hibeli 3 projemiz var. Birini Samandağ’a yapmak istiyoruz. Aktarma istasyonları, çöp toplama yeri değildir bu yanlış anlaşılıyor. Samandağ, her konuda hak ettiği hizmeti alması gereken bir ilçedir. Meclisimiz bize bir yer tahsis ederse, BM hibesiyle yapacağız.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ