Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,57 / Satış: 6,59

Samandağ Kaymakamlığı hızlı hareket ediyor

Samandağ Kaymakamlığı hızlı hareket ediyor
  • 16.07.2018
  • 773 kez okundu

Sıra Samandağ Biberinde…

Samandağ Kaymakamlığı, geçtiğimiz yıl yörede imal edilen Defne Gar Sabunu için halk arasında PATENT olarak bilinen Coğrafi İşaretleme Belgesi alırken, sıradaki hedefin Samandağ biberi olduğunu duyurdu. Samandağ kaymakamlığından gerek Defne gar sabunu ve gerekse hedeflenen Samandağ biberi ile ilgili bilgiler şöyle:
“Hatay Defne Sabunu” Samandağ Kaymakamlığı adına 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 23/03/2017 tarihinden itibaren korun-mak üzere 16/10/2017 tarihinde tescil edilmiştir. Coğrafi İşaret Tescil belge-miz Kaymakamlığımıza Bilim. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk ÖZLÜ tarafından takdim edilmiştir.
Bir niteliği veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir alan veya bölge ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretler olan Coğrafi işaretler menşe adı ve mahreç işareti olarak ikiye ayrılıyor. Coğrafi işaretler, ürüne pazarlama aşamasında fayda sağladığı gibi ürünün üreticilerini koruyan bir işaret olduğunu belirtmiştir.
Hatay ilinde Defne ağacı, Amanos Dağlarının denize bakan yamaçları ile denizel etkilerin iç kesimlere ulaştığı alanlar ile Orta Amanos Dağlarının doğu yamaçlarındaki vadi içlerinde ve Kuseyr Platosunda taban suyu seviyesinin yüksek olduğu alanlarda yoğunluk kazanmaktadır. Sabun üretimi ise, defne ağacının doğal yayılımına paralel olarak başta Yayladağı ilçesinin bütün köyleri olmak üzere, Samandağ, Antakya, İskenderun ve Dörtyol ilçelerinde sürdürülmektedir.”
Samandağ Kaymakamlığı açıklamasının son bölümünde de: ”Samandağ Kaymakamlığı olarak Samandağ Biberi ile ilgili Coğrafi İşaret başvurusu için çalışmalarımız devam etmektedir” denildi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ