Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Samandağ Yandı; Bşk. İzzettin Yılmaz Ciğerimize Su Serpti

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 08.09.2020
  • 2.093 kez okundu

İyi günler sevgili okuyucu.

Bugünkü yazımda iki önemli gelişmeyi ele alacağım. İlk olarak, hafta sonu başlayan, son yüzyılın en büyük yangını olarak tanımlanan Samandağ Batıayaz ormanlarının kül olması. Ne yazsak, ne söylesek, boş ve üzücüdür. Cennet diyarı, ciğerlerimizin dinamosu Batıayaz ormanları, hafta sonu cayır cayır yandı. Hafta sonu evinden dışarı çıkanlar, sokaktaki Hataylı kardeşlerinin belki de tamamının başının eğik ve kederli olduğunu gördü.

Misafirlerimiz geldiğinde ilk olarak onları alıp götürdüğümüz cennet parçası bir yerdir, Batıayaz Yaylası. Öyle ki, bir o kadar da piknikçilerin favori mekanıdır. Henüz yangın nedeni açıklanmadı. İlk olarak söndürme ve soğutmaya odaklanıldı. İnşallah ihmalkar bir mangalcının suçu değildir. Öyle ise “şapkayı önümüze koyma vakti geldi” diyebiliriz. Unutmayalım, yanan sadece binlerce yıllık çam ağaçları değildi. Bir o kadar, doğamızın nimeti orman canlıları, hayvanları da telef oldu. Büyük bir doğa ve çevre faciası yaşadık. Hepimize geçmiş olsun. Kolay değil, biliyoruz. Ama ilk seferberlik, bu yöremizin yeniden ağaçlandırılması için canla başla çalışmak olmalıdır.

Hafta sonu ciğerlerimiz yanarken, sosyal yaşamımız açısından Antakya Belediye Başkanımız Sayın İzzettin Yılmaz’ın aldığı bir karar, adeta ciğerlerimize su serpti. Yüzümüzü güldürdü. Bu karara göre; büyük bir vefa örneği sergilenerek; eski siyasetçilerimiz, ilimize iz bırakmış değerli isimler onore edilerek, isimleri Antakya Küçük Sanayi Sitesindeki caddelere verildi. Ayakta alkışlıyorum bu değerli girişimi.

Hatay’ımıza Vekilliği döneminde büyük hizmetler vermiş olan ve fikirleriyle, deneyimiyle her daim görüş ve önerilerine başvurulan değerli insan Levent Mıstıkoğlu unutulmadı. Böylesi değerli bir kanaat önderinin ismi yaşatılıyorsa, bence geç kalınmıştır bile. Levent Mıstıkoğlu Caddesi Antakya’mıza hayırlı olsun.

Hali hazırda bile siyaset dengesinin en önemli mihenk taşlarından biri olan, Hatay eski Milletvekili ve eski Bakanlarımızdan Nihad Matkap. O da bu süreçte hepimizin abisi konumundadır. Hatay’da sol kulvarda yol almış bir büyük siyasetçinin adının, sağ kökenli bir başkan tarafından caddeye verilmiş olması, ne de güzel bir tablo, değil mi? Nihad Matkap Caddesi hayırlı olsun.

Yaşadığı dönemde ilimizin sembol esnaf başkanı olan, fakir dostu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası eski Başkanı M. Kemal Bulut. Unutulmaması gereken çok değerli bir kanaat önderiydi. Bu şehrin ağabeyi idi. M. Kemal Bulut Caddesi hayırlı olsun.

Hatay için bir arı gibi çalışmış, Samandağ üzerinden yetişerek Hatay siyasetine büyük hizmetler vermiş olan Hatay eski Milletvekillerinden, eski Bakan Fuat Çay da unutulmadı. Doğup büyüdüğü Samandağ ilçesinde adı bir caddeye verildi mi bilmiyorum, ama Antakya’da adının yaşatılması ne güzel bir jest. Fuat Çay Caddesi hayırlı olsun.

Ve yaşadığı dönemlerde, her kesimden insanı kucaklamak konusunda örnek bir eski belediye başkanı, samimiyeti ve doğruları ortaya koyma konusunda rakipsiz bir değerli isim olan Eski Antakya Belediye Başkanlarımızdan Bekir Karabacak da onore edildi. Harika oldu. Bekir Karabacak Caddesi hayırlı olsun.

Bu güzelliklere imza atan, bu değerli kararı alan Antakya Belediye Başkanımız Sayın İzzettin Yılmaz’a sonsuz teşekkürler. Milletvekilliği döneminde başlattığı her kesimden insanı kucaklama siyasetini belediye başkanı iken de devam ettiren değerli Başkan İzzettin Yılmaz, belki kimine göre kolay bir karar aldı, ama bu kenti bilenler, yaşayanlar ve içselleştirmiş olanlar için tarihi bir karar aldı.

Yolun açık olsun Hatay… Sana emek verenler unutulmayacak. Vefa, önümüzdeki yola ışık tutacak.

Sevgiyle kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ