Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Samandağ’a Gel, Titus’u Gör!

Samandağ’a Gel,  Titus’u Gör!
  • 22.05.2018
  • 2.104 kez okundu

Samandağ, turizm değerlerini ön plana çıkartmak istiyor…

Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte, ilçe yerel yöneticileri, turistlerin ilgisini çekecek değerleri ön plana çıkarma çabasında. Samandağ Belediyesi’nin başlattığı “Samandağ’a Gel” kent kampanyası çerçevesinde tanıtılan Titus Tüneli sosyal medyada büyük ilgi gördü. Kampanya, Samandağ Belediyesi sosyal medya hesaplarından ve (“http://samandagagel.org/) mikroblog sitesi üzerinden takip edilebiliyor.
TİTUS TÜNELİ...
Hatay’ın Samandağ ilçesinde, Romalılar döneminde, sel sularını önlemek için bin esire yaptırılan Titus Tüneli ve bitişiğindeki Beşikli Mağara, ilginç hikayesi ve muazzam yapısıyla ziyaretçileri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Tünelin yaklaşık 100 metre ilerisinde bulunan, mimari yapısı ve dekorasyonuyla büyük gösterişe sahip Beşikli Mağara da turist rehberlerinin rotası içerisinde yer alıyor. Titus Tüneli’nin doğusunda yer alan Beşikli Mağara içerisindeki Roma dönemine ait mezarların, soylu bir yönetici ve ailesine ait olduğu sanılıyor. Tüneli ziyarete gelenler vatandaşlar, buradaki oda mezarları da görme şansı elde ediyor.
Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan Titus Tüneli ve hemen yanında bulunan Beşikli Mağara, hikayesiyle, seyahat etmeyi sevenlerin yeni gözdesi haline geldi. Roma İmparatoru Vespasian’ın emriyle yapılan ve dünyanın elle yapılan en büyük tüneli olarak tarihe geçen tünel, turizm açısından kente büyük bir getiri sağlıyor.
Roma İmparatoru Vespasian’ın emriyle yapımına başlanan ve dağdan gelen suların neden olduğu selin taşıdığı kum ve çakılların limanı doldurmasına engel olmak için bin esire yaptırıldığı bilinen Titus Tüneli; bin 380 metre uzunluğu, 7 metre yüksekliği ve 6 metre genişliğiyle dikkatleri çeken, esirlerin çekiç ve murç yardımıyla dağı oyarak şekillendirdiği yapısıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Doğal yapıya uygun, yeşillikler içerisinde oluşturulan yürüyüş yolunun takip edilmesiyle tünele varan ziyaretçiler, ilginç görüntü karşısında adeta büyüleniyor. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ