Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

Samandağ Belediye Başkanı Eryılmaz,

Samandağ Belediye Başkanı Eryılmaz,
  • 07.10.2019
  • 393 kez okundu

Yıkımlarla ilgili ilk kez konuştu:

Memleketin Menfaatlerini Korumak İçin Çalışıyoruz

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, ilçede, sahil bandında gerçekleşen yıkımlarla ilgili ilk kez konuştu. Eryılmaz, Cuma günkü Meclis toplantısında, geçtiğimiz hafta yurt dışında olduğu için konuyla fazla ilgilenemediğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:
-BU ALANLARIN ÖZEL MÜLKİYETLE ALAKASI YOK-
“Sahil bandında, yani Deniz-Çevlik arasındaki rekreasyon alanı ilan ettiğimiz, imar planımızda da park alanı olarak tahsis edilmiş bu alaların hiçbirinin bir özel mülkiyetle alakası yoktur. Sanki orda vatandaşın mülkiyeti var ve biz, özel mülkiyete müdahale ve tecavüz ediyoruz, vatandaşı mağdur ediyoruz, gibi bir algı oluşturulmak istendi. Belediye, resmi bir kurumdur ve dolayısıyla, bizim de kanunun dışına çıkma gibi bir lüksümüz yok.
Biz, belediye olarak; halkımıza hizmet etmek, vatandaşlarımızın hakkını ve hukukunu korumak, bu memleketin menfaatlerini ve çıkarlarını korumak için çalışıyoruz. Bizim, vatandaşlarımızı mağdur etme gibi bir niyetimizin olması asla mümkün olmadığı gibi, hukukun ve kanunun dışına çıkma gibi bir lüksümüz de yok.”
-BİRLİKTE BU MEMLEKETİ DÖNÜŞTÜRMEK ZORUNDAYIZ-
“Hep diyoruz… Samandağ’ın makus talihini yenmek lazım. Samandağ, 50 yıl öncesi gibi! Samandağ’da hiçbir şey değişmedi! Kim Samandağ’a geliyorsa, aynı şeyleri söylüyor. Samandağ’ın dönüşmesi lazım. Tarım potansiyelini, turizm potansiyelini kullanması lazım. İşsizlik almış başını gidiyor. Gençlerimiz uyuşturucu batağında. Her evde, üniversite mezunu iki – üç tane gencimiz işsiz. Onlara istihdam yaratılması lazım. Evet, hepsi doğru ve halk, bizi bu sorunlara çözüm bulmak için seçti. Biz, seçilir seçilmez, daha koltuğa oturmadan, ‘Refik Eryılmaz yönetimi nerde, projeleriniz nerde, dalgakıran nerde’ gibi bağıran arkadaşların, biz bir şeyler yaptıkça yine aynı tepkiyle karşımıza çıktığını görünce… Tuhaf, böyle bir şey olamaz!
Sabırlı olmak lazım. Hepimizin ortak hedefi, memleketin ve çocuklarımızın geleceği olmalıdır. Bu anlamda, bu anlayışta ve bu zihniyette olan bütün arkadaşlarımıza biz kapılarımızı açık tutmuşuz. Birlikte bu memleketi dönüştürmek zorundayız. Evet, dönüşümler sancılı olur, kolay değil. 50 – 60 yıllık bir gelenek var, bir alışkanlık var ve bu alışkanlıkları değiştirmek, dönüştürmek kolay değil. Biz bunun farkındayız. Ama halkımızın bize vermiş olduğu bir yetki var ve biz bu yetkimizi, bu memleketin çıkarları ve çocuklarımızın geleceği için kullanacağımızı ifade etmek istiyoruz. Siyasetçi elbette ki eleştirilecek, saygı duyuyorum, ama… Bu eleştirinin de iyi niyet kuralları içerisinde olması konusunda herkesin özen göstermesi gerekiyor.”
-EĞER SİYASİ BEDEL ÖDENECEKSE, BİZ O BEDELİ ÖDEMEYE HAZIRIZ-
“Kanuna gelecek olursak… Bu bahsettiğimiz alanların tamamı, kıyı kenar çizgisinin ilk 50 metresinde yer alan ve mülkiyeti hazineye ve belediyeye terk edilmiş olan alanlardır. Bu bahsettiğimiz alanda, vatandaşın bir milim özel mülkiyeti yoktur. Vatandaş, zamanında gelmiş, orda derme çatma bir yapı oluşturmuş, bir iki odalık inşaat koymuş, ama yaptığı bu yapılar da kendi özel mülkiyetinde değil. Kamunun, hazinenin, yani bu ilçede yaşayan 125 bin insanın ortak malı olan, hazinenin içinde ya da yine aynı şekilde 125 bin insanın ortak malı olan, belediyeye terk edilmiş alanlarda yapılmıştır. Bugüne kadar bir şey yapılmadı. Orası kullanıldı, göz yumuldu. Sıkıntı yok, ama… Şimdi bir proje hazırlandı ve bu projeyi, Samandağ’ın hizmetine sunacağız. Bundan herkes yararlanacak. Bu dönüşümü gerçekleştirmek zorundayız. Eğer Samandağ’da bu dönüşümü gerçekleştirmek için bir siyasi bedel ödenecekse, biz o bedeli ödemeye hazırız.”
-VATANDAŞLARIMIZI KORUMAK BİZİM GÖREVİMİZ-
“Kıyı kenar çizgisinin ilk 50 metresinde yer alan bu alanlarla ilgili olarak, kanun açık! 775 sayılı Gecekondu Kanunu’nun 18. Maddesi’ni okuyorum. ‘Belediye sınırları içinde veya dışında; belediyelere, hazineye, özel idarelere, katma bütçeli dairelere ait arazi ve arsalarda veya devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerlerde yapılacak, daimi veya geçici bütün izinsiz yapılar, inşa sırasında olsun veya iskan edilmiş bulunsun, hiçbir karar alınmasına lüzum kalmaksızın, belediye veya devlet zabıtası tarafından derhal yıktırılır.’ Bu kanunu ben koymamışım ve bu kanun, şu an yürürlükte olan bir kanun. Eğer birileri ‘kanunu uygulamayın’ diyorsa da, kusura bakmasın.
‘Vatandaş mağdur edilmiş’ diyorlar. Bizi seçen vatandaşımızı mağdur etmek bizim görevimiz değil. Kusura bakmasınlar, biz, herkesten önce vatandaşımızı koruma gibi bir anlayışla hareket ediyoruz. Bu da bizim görevimiz.
‘Neden haber verilmedi’ diyorlar. Dosya burada. Bu dosyada, bizim belediyenin resmi görevlileri, ilk 50 metre sınırı içerisinde yer alan vatandaşlarımızın tamamına tebligat göndermiş, ama çoğu almaktan imtina etmiş. Şimdi soruyor, ‘Bana bir şey gelmedi’ diyor. Tebligatı almazsan, sana bir şey gelmez ki… Resmi bir belediye çalışanı getiriyor, almıyorsun. Bu belediyede çalışanların tamamı resmi görevlidir. Çünkü resmi bir kurumda çalışmaktadırlar. Burada dört tane görevli arkadaşımızın imzası var. Bu projede gizli kapaklı bir şey yok, sadece Samandağ var.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ