Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

Samandağ’da halk buluşması

Samandağ’da halk buluşması
  • 18.12.2017
  • 1.100 kez okundu

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, muhalif belediyelere Ankara’nın bakışını, “Başkentte Bakanlar ve Bürokratlar bizleri çok iyi karşılıyor, tebessüm ediyorlar, sonra sıcak çay içirip hiçbir işimizi çözmeden kibarca gönderiyorlar” şeklinde özetledi.
Samandağ’da yüzlerce kişi “Halk Buluşması”na katıldı, belediye hizmetlerini ve programını dinledi, sorular sordu, yanıtlar verildi. Sıkça dillendirilen 24 milyonluk gelirle ilgili olarak da, “10 Milyonu, daha belediye kasasına girmeden belediye borcu olarak devlet tarafından kesildi. Geriye kalan para ile de 30 yeni araç alınırken, piyasaya borçlar ödendi, 7000 m2’lik alan kamulaştırıldı” açıklaması yapıldı.
Başkan Mithat Nehir, devamla, “Zaten müfettişler her gün belediyemizin konuğu, ki zaman zaman yalan şikayetlerle de bizi ziyaret ediyorlar. Ancak bir şey bulamazlar. Her şey bilgisayar kayıtlarında şeffaf çalışıyoruz” dedi.

-ESKİ VEKİL’E MESAJ!-
Başkan Mithat Nehir, eski Milletvekili Refik Eryılmaz’ı da kastederek, “AKP’ye soruları olmayanlar, yalanlarla ve dedikodularla hizmet üretmemizi engellemek istiyor. Bunlara rağmen hizmetlerimiz sürecek” dedi ve şöyle devam etti:
“Eski vekilimizi, Türkiye’nin yanlış dış politikası ve Suriye ile ilgili konularda biz hep yanında olduk, onu destekledik. Şimdi ise yalan-yanlış bilgilerle bizleri karalamak istiyorlar. Şunu herkes iyi bilsin ki, boğazımızdan haram lokma girmedi, girmeyecektir.”
Samandağ CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı da sunum öncesi konuşmasında, bu toplantıların 42 mahalleye yaygınlaştırılmasını istediklerini, bugüne kadar ki hizmetlere teşekkür etmekle birlikte, Avrupa ve Dünya şehirleri ile karşılaştırıldığında, Samandağ ilçesinin hak ettiği hizmetleri bugüne kadar alamadığının altını çizdi.
Abacı, Avusturya ve bazı Avrupa ülkelerini örnek göstermek suretiyle de, Samandağ Belediyesi’nin bundan böyle taşeron sistemini kaldırması, işlerin belediye imkanlarıyla yapılarak daha ekonomik hizmet üretimine geçilmesini ve Deniz-Çevlik arasında MEGA proje üretilip hayata geçirilmesini istedi.
Halk buluşmasında konuşan Milletvekili Serkan Topal ise konuşmasında, hem genel siyaset hem de yerel siyasetle ilgili gelişmelerden söz etti.
NEHİR, “Hizmetlerimizi görmek istemeyenler dedikodu yapıyor”
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, sunumunda önce hizmetleri sıraladı, ardından yapılan bu hizmetleri görmezden gelen bazı kişilerin yalan yanlış bilgilerle hizmetleri kösteklemek istediklerini, hizmetlerin engellenmesine çalıştıklarını kaydederek, “Bilgi kirliliği yaratarak dedikoduyla bizi hizmetten alıkoyamazlar. İşte geçmişin Samandağ’ı, işte bugünün Samandağ’ı… Belediye işçisi aylarca, yıllarca para alamayan bir belediye, yolları çamurlu-çukurlu bir Samandağ varken, bugün gelinen noktada işçisi-ne ve memuruna maaşını, alacaklarını düzenli ödeyebilen, borçlarının büyük kısmını çözen, ödeyen bir belediyeyiz” açıklaması yaptı.
-ANKARA’YA ELEŞTİRİ-
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, CHP’nin iktidar olma zorluluğu olduğunu da ifade ettiği açıklamaları sırasında, Ankara’nın muhalif belediyelere olan tutumunu da eleştirdi.
Başkan Nehir, devamla şöyle konuştu:
“Bakın arkadaşlar, bir sorunu çözmek için Ankara’ya gittiğimizde, milletvekillerimizi de araya katıyoruz. Bize çok sıcak bir karşılama yapılıyor. Sıcak çay içiriyorlar, biraz yüzümüze tebessüm ettikten sonra da bizi yolcu ediyorlar.”
Mithat Nehir, bu nedenle de CHP’nin yerelde istenen hizmetleri üretebilmesi için iktidar olması zorunluğu olduğunun altını çizdi. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, birçok hizmette yetki ve sorumluluğun Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunun altını çizdikten sonra, salondaki kalabalığa hitaben, Büyükşehir uhdesinde olduğu için bir şey yapamadıkları hizmet alanlarını da şöyle sıraladı:
-Sebze Hali, Otoparklar, Otogar, Arıtma Tesisi, Su Kanal Hizmetleri, Hayvan Barınağı, Mezarlıklar…
Mithat Nehir, bu alanlardaki hizmet yetkisinin Büyükşehir’de olması nedeniyle bir şey yapamadıklarını, ancak Büyükşehir ile hizmet noktasında iyi bir işbirliğini sürdürmekten yana olduklarını bildirdi.
BŞB; Samandağlı gençler iş bekliyor…
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Belediyesi bünyesinde 350 çalışan olduğunu, oysa iş başvurusunun 3500 olduğunun altını çizdikten sonra, “Arkadaşlar, Samandağ Belediyesi bu kadar kişinin iş ihtiyacını karşılayamaz. İşsizlik sorunu devlet sorunudur, hükümetin sorunudur. Ancak onlar çözebilir. Büyükşehir Belediyesi’nden, Samandağlı gençlere daha sıcak, daha samimi ve çözüm üreten bir anlayışla yaklaşmasını bekliyor ve istiyoruz” dedi.
Samandağ Yeni Çarşı Salonu’nu tıklım tıklım dolduran kalabalığın katılımı ile gerçekleşen HALK BULUŞMASI sonunda ise katılımcılardan gelen sorular Belediye Başkanı Mithat Nehir tarafından yanıtlandı.
NEHİR: HİZMET ÜRETMEYE DEVAM
Partisi içinde muhalif gibi hareket edenler olduğunun altını çizen Mithat Nehir, bu konuda şunları söyledi:
“Acı olan, aynı Partide yoldaşlık yaptığımız kişilerin bu tiyatroya katılmış olmalarıdır. Bu kişiler incelendiğinde görülecek ki, bunların bir ayağı Partimizdedir, bir ayağı başka siyasi oluşumlardadır. Bunlar bir gün milliyetçi, bir gün anti-emperyalist, bir gün devrimci, bir gün liberal, bir gün de sosyal demokrat davranabilirler.
Aslında siyaseten, bunlar hiçbir şeydir. Bunların sosyal medya hesaplarını inceleyin. Bunların medyaya verdikleri mesajları inceleyin. Göreceksiniz ki, bunlar hiçbir zaman bu ülkeyi 16 yıldır yöneten AKP Hükümetine bir cümle bile söylememişlerdir. Varsa yoksa CHP’yi eleştirirler.
Bir gün Sayın Genel Başkanımızı, bir gün belediyemizi, bir gün yapılan herhangi bir hizmeti eleştirirler. Toplantı yaparsın, ‘niye toplantı yaptın’ diye eleştirirler. Toplantı yapmazsan ‘niye yapmadın’ diye eleştirirler. Toplantıda neyden bahsedersen onu eleştirirler veya mutlaka bahsetmediğin bir konu bulur onu eleştirirler. Ama AKP’yi asla eleştirmezler. Hesapta, bunlar bizim Partilimizdir…
Hani siz anti emperyalisttiniz, hani büyük fikirleriniz vardı… Ne yapmışız? Samandağ’ın yaşanabilir bir hale gelmesi için çalışmışız, sokakları, yolları yürünebilir hale gelsin diye emek etmişiz. Eğer bu insafsızca saldırılarınızın nedeni sıraladığımız hizmetlerse, saldırmaya devam edin. Çünkü biz hizmet üretmeye devam edeceğiz.
Bu kadar kızgın olmanızın sebebi rant kapılarınızın kapanması ise, ne yaparsanız yapın, o kapıları sımsıkı kapatmaya devam edeceğiz.
Hatırlayın değerli dostlarım, çetelere dövdürülen belediye işçilerini hatırlayın… Otomobillerin giremediği yolları ve sokakları hatırlayın… Dize kadar çamura batılan sokakları hatırlayın… Memuruna, işçisine maaşını ödeyemeyen, oturulabilecek bir binası olmayan belediyeyi hatırlayın… O günlerden bu günlere geldik.”
-VEREMEYECEĞİMİZ HESAP YOK-
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, sunumunun son bölümünde, iki hafta önceki ilçe kongresine sözü getirerek, “Kongre’de, ‘hesabını veremeyeceğimiz bir kuruş dahi yok’ demiştik. Bugün size her kuruşun hesabını vermek için buradayız. Bize yapılan eleştirileri 4 ana başlıkta toplayabiliriz” dedi ve bu 4 maddeyi şöyle sıraladı:
“1. Yeşil alanlar azaltıldı: Belirtmemiz gerekir ki, yeşil alanlar biz yönetime geldikten sonra azalmadı, arttı.
2. Belediyeye ait taşınmazlar satıldı: Biz yönetime geldikten sonra, belediyeye ait taşınmaz sayısı ve metrajı azalmadı arttı. (Sayılar-Rakamlar)
3. Yolsuzluk iddiaları ve borçlar: Belediyeye geldiğimizde, yıllık ekonomik büyüklüğümüz 6.5 milyon TL iken, şimdi yıllık bütçemiz yaklaşık 50 milyon TL oldu. Belediyeye geldiğimizde borçlarımız 74 milyon TL idi, bugün 44 milyon TL’ye kadar düşürdük. Yani, kişi başına düşen borç miktarı, belediyeye geldiğimiz 2009’da 1666 TL iken bugün 376 TL oldu.
4. İstihdam sorunları: İşsizliğe çözüm bulma konusu ise, bütün güç kaynak ve imkanları tırpanlanan Samandağ İlçe Belediyesi’nin değil, hükümetin ve milletvekillerinin sorunudur. Biz elbette elimizden geleni yapacağız. İşadamlarımız da elinden geleni yapsın, ama… Nihai çözüm hükümettedir. Nihai çözüm Ankara’dadır.”
Mithat Nehir, sunumunu, “Alnı ak, başı dik bir kardeşiniz olarak sizleri saygıyla selamlıyor, katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” sözleriyle tamamladı.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ