Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,16 / Satış: 6,18
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

Samandağ’da hıdrellez kutlaması

Samandağ’da hıdrellez kutlaması
  • 08.05.2017
  • 2.592 kez okundu

Havaya dilek fenerleri bırakıldı, havai fişek gösterisi, sahilde ateş yakma ve halka çiçek takdimi Yapıldı

Samandağ Belediyesi ev sahipliğinde hıdrellez kutlamaları gerçekleştirildi. Hıdrellez dolayısıyla, Hz. Hızır Makamı geçtiğimiz Cuma günü gün boyunca yoğun bir ziyaretçi akınına uğrarken, hıdrellez de festival havasında kutlandı.
Samandağ Belediyesi, bu yıl yaptığı organizasyonla, halkla bayramlaşarak hıdrellez bayramını festival havasında kutladı. Hızır alanında kurulan yerel ürün stantları, uçurulan dilek fenerleri, havai fişek gösterisi ve sahile yakılan ateş renkli görüntülerle hıdrellez coşkusunu yükseltti. Hıdrellez kutlamalarına; Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Emniyet Müdürü Mustafa Ateş, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız ve Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir gibi isimler de katıldı.
Her yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gecede kutlanan hıdrellez bayramı, Samandağ ilçesi Deniz Sitesi’nde bulunan Hızır makamında ve çevresinde bulunan Hızır alanında, ilimiz ve diğer şehirlerden gelen vatandaşlar tarafından barış, kardeşlik, bolluk için dilekler tutularak, dualar edilerek ve Bahhur yakılarak kutlandı.
5 Mayıs saat 23.00-24.00 arasında havaya bırakılan dilek fenerleri, havai fişek gösterisi, çiçek takdimi ve çeşitli ikramlar yapıldı. Hz. Hıdır ziyareti ve Hz.Hıdır alanında yapılan kutlamalar festival havasında geçti. Hz. Hıdır makamında dualar edildi. Dileyen vatandaşlar Samandağ Belediyesi tarafından dağıtılan dilek fenerlerini uçururken, denize taş atarak ya da yakılan ateşin üzerinden atlayarak dileklerini dileme fırsatı buldular. Ortak dilek ise barış ve huzur oldu.
Hıdrellez bayramı dolayısıyla tur organizasyonlarıyla gelen vatandaşlar Hz. Hıdır makamı ziyaretlerini gerçekleştirdiler. İnançlarını yerine getiren vatandaşlar, Hz. Hıdır makamı çevresinde Samandağlı vatandaşların pazarladıkları yöresel ürün stantlarını ziyaret ederek alışveriş yaptılar. Samandağ Belediyesi İpek Köyü standı yanı sıra ilçenin verimli topraklarında yetişen tarım ürünleri, reçel ve el işi ürünleri stantları büyük beğeni topladı.
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, kutlamaları değerlendirirken, “Bu kadar yoğun bir katılımla hıdrellezin kutlanması sevindiricidir. Belki de ilk defa bu alanda böylesi bir katılımla hıdrellez kutlanıyor. Halkımız bu coğrafyada süren savaşlardan, yanı başımızda Suriye’de yaşanan vekalet savaşından ekonomik, toplumsal, siyasal her anlamda etkilendi. Toplumun en büyük ihtiyacı barış, huzur ve kardeşliktir. Burada uçurulan dilek fenerler eminin barış ve huzur dilekleriyle gökyüzüyle buluştu. Buradaki bu güzelliğin barışa, kardeşliğe ve huzura vesile olmasını temenni ediyoruz. İnsanların ötekileştirilmediği, kardeşçe yaşadığı bir bölge diliyorum. Halkımızın hıdrellez bayramını kutluyorum” dedi.
-Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ