Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Samandağ’da “Kıyı Kenar Çizgisi” mağdurlarına göre:

Samandağ’da “Kıyı Kenar Çizgisi” mağdurlarına göre:
  • 04.07.2019
  • 878 kez okundu

Uygulama, Samandağ Halkına Dayatma!

Samandağ’daki kıyı kenar çizgisi mağdurları, bu uygulamanın, salt Samandağ halkına dayatıldığı görüşünde.

Samandağ kıyı kenar mağdurları, önceki gün Deniz Sitesi Onbaşılar Otel’de bir araya geldi. Toplantıya, İlçe Belediye Başkanı Refik Eryılmaz da katıldı. Samandağ kıyı kenar çizgisi mağdurları, açıklamalarında özet olarak, “Hukuksuz ve kanunsuz olarak yıkıma karşıyız. Hukuksuz yıkıma izin vermeyeceğiz” mesajı verdi.
İşgalci ve gecekonducu olmadıklarını belirten mağdurlar, alın teriyle, çalışılarak, atalarından ve dedelerinden kalma miraslarını yıktırmayacaklarının altını çizerek, “İzmir, Muğla ve birçok sahil kentinde aynı durumlar yaşanırken, yıkımlara neden Samandağ’da başlanıyor? Neden Samandağ’a göz dikiliyor? Nedir bu, ‘soldan yıkıma başlanacak, daha sonra sağ tarafı yıkacağız’? Nedir bu çelişki?” sorularını yöneltti.
Samandağ kıyı kenar çizgisi mağdurları, ortak açıklamalarında şunları söyledi:
“Sonuç itibariyle, halk adalet istiyor. Halk, Sayın Kaymakam Bey’in ve devletin, kucaklayıcı ve toplumsal barışı tesis edecek bir diyalog dili kullanmasını ve ‘Site bir bütündür, sağı-solu olmaz’, tamamı için hukuksal süreç tamamen sonuçlanana kadar yıkımın ötelenmesini istiyor. Halkın bu işyerlerine ihtiyacı var. Bu halkın gençleri, ekmek parası için Arabistan çöllerine gitmek istemiyor.”
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz da, kıyı kenar çizgisi mağdurlarının her zaman yanlarında olacağını belirterek şunları söyledi:
“Milletvekili iken de bu konuyu kaç defa Meclis’e taşıdım. Vatandaşlarımızın haklarını, hukuklarını korumak için her zaman göreve başındayım. Samandağ Belediyesi de kıyı kenar çizgisi mağduru. Belediyeye ait 72 adet tapu iptal edildi. Kıyı kenar çizgisi yanış çizilmiştir. Biz hep bunu söyledik. Bu olayın tarafı ben değilim. Belediye taraf değildir. Bunu ısrarla bize yıkmak istiyorlar. Kıyı kenar çizgisinin değişmesini istiyoruz. Çizginin mutlaka değişmesi lazım. Yıkıma karşıyım. Kıyı kenar çizgisi mağdurlarının yanındayım.”
-TEBLİGATLAR İMAR BARIŞINA AYKIRI-
Kıyı kenar çizgisi mağdurları, yerel yöneticilerin, imar barışına yönelik tebligatı yanlış yaptıklarının altın çizerken, şu görüş ve suçlamada bulundu:
“Bizim sorunumuz, yerel yetkililerin imar barışına aykırı olan tebligatlarıdır. Hazine ve belediyenin tasarrufunda olup da 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapılarda, İmar Barışı Kanunu’ndan faydalanma hakları vardır. İmar Barışı Kanunu’nun bütün emirlerini üslüne uygun bir şekilde yerine getirdik. Samandağ Kaymakamlığı’nın yapılarımız için gönderdiği yazılar için İdare Mahkemesi’ne başvurduk.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ