Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,05 / Satış: 6,08
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

Samandağ’da Ras-el Seni Kutlaması

Samandağ’da Ras-el Seni Kutlaması
  • 13.01.2018
  • 903 kez okundu

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneğinin geleneksel hale getirdiği “Ras El Sen-i” dayanışma gecesi muhteşem geçti. Geceye; Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Başkan Yardımcıları Mehmet Yıldız ile Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir, ADD Samandağ Şubesi Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu, Belediye Meclis Üyeleri Adil Nural, Yüksel Kuzu, Berna Kaplan, Samandağ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fikret Özçelik, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Müzisyen Ali Berrak’ın hareketli şarkıları geceye renk katarken, davetliler, gecenin geç saatlerine kadar dans edip halaylar çekti. Gecede bir konuşma yapan Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Akan Sönmez, şunları söyledi:
“Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Ras El Seni etkinliğimize hoş geldiniz. Şeref verdiniz. Kültürümüzün en önemli günlerinden biri olan Ras El Seni, kadim bir geçmişe sahip, İslamiyet öncesine dayanan ve her yıl kutlanan bir gündür. Bugün çocukların günüdür. Sevginin, paylaşımın hâkim olduğu, yitirdiğimiz sevdiklerimizin yad edildiği, mekanlarının ziyaret edildiği, kavgalıların barıştığı barışın günüdür. Umudun günüdür. Bugün, gelecekten beklentilerin haykırıldığı gündür. Biz umut ediyoruz ki, yeni yıl barış getirsin.”
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir de konuşmasında benzer dileklerini paylaştı ve şunları söyledi:
“İlçemizde, farklı renkler yüzyıllardır bir arada ve kardeşçe yaşıyor. Çok farklı renkler, bu anlamlı gecede bir araya geldi.
İlçemizde Arapça tiyatrolar ve etkinlikler gerçekleştirerek kültürümüze sahip çıktık. Bugün de yeni projelerimizle çalışmalarımız sürdürüyoruz. Bu kapsamda, Samandağ Hizmet Vakfı bünyesinde yapımı süren Dil Okulu yakında faaliyete girecek. Biz, bu toplumun kendi kültürüne sahip çıkması adına üstümüze düşeni fazlasıyla yapmak, onda ısrar eden, o duruşa saygı duyan, o duruşu sergileyen insanlarla bir arada olmak için çok emek verdik. Bundan sonra da bu hedefler doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz. Geleceğe bir iz bırakmak önemlidir.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ