Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,16 / Satış: 6,18
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

Samandağ’da tarımın yeni ürünü YULAF

Samandağ’da tarımın yeni ürünü YULAF
  • 26.06.2019
  • 283 kez okundu

Yeniçeri Yulafı, Samandağ’da Üreticilere Tanıtıldı…

Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Projeleri kapsamında uygulanan Yeniçeri Yulaf Çeşidinin Yaygınlaştırılması Projesi, Hatay ilinde ilk defa Samandağ ilçesinde uygulanmaya başlandı. 15 Aralık 2018 tarihinde, Gözene Mahallesi’ndeki 11 dekarlık alanda uygulanmaya başlayan Proje kapsamında geçtiğimiz hafta Samandağ ilçesinde düzenlenen Tarla Günü ile Yeniçeri Yulafı bitkisinin tanıtımı, incelenmesi ve hasadı yapıldı.
Düzenlenen programa; İlçe Kaymakamı Murat Kütük, Tarım Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve üreticileri katıldı.
Proje ile beraber, Hatay ili Samandağ ilçesi için, “Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” kapsamında havza bazında desteklenecek ürünler içerisinde olmasına rağmen, ekim alanı hiç bulunmayan yulaf bitkisinin, özellikle hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilere; protein oranının, besleyicilik değerlerinin, buğday samanına oranla daha yüksek olduğu, yulaf bitkisinin dane ve ot olarak daha kaliteli alternatif yem bitkisi olduğu konusunda farkındalık yaratması amaçlandı.
-Yusuf Cemil Karaçay-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ