Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,15 / Satış: 7,18
€ EURO → Alış: 8,48 / Satış: 8,51

Samandağ’da “Uyuşturucu ile mücadele”

Samandağ’da “Uyuşturucu ile mücadele”
  • 27.06.2019
  • 383 kez okundu

Komisyon Oluşturuldu

Samandağ Belediyesi, Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü dolayısıyla aktif rol almak istiyor.
Samandağ Belediyesi’nden, Başkan Refik Eryılmaz imzasıyla bu konuda şu açıklama yapıldı:
“Uyuşturucu kullanımı ile ilgili geçen Meclis toplantısında bir Komisyon kurma kararı aldık. Komisyon üyesi arkadaşlarımız, Uyuşturucuyla Mücadele Günü dolayısıyla hazırlamış oldukları basın açıklamasını sizinle paylaşacaklar. Buna yönelik nasıl bir mücadele sergilenebileceği konusunda, Komisyon üyesi arkadaşlarımız bir çalışma yürütüyorlar. Biz de Belediye olarak, bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışacağız. Ancak uyuşturucu kullanımının bu kadar yaygın olduğu ve küçük yaşlara kadar indiği bir toplum yapısında, bu tehlikeye karşı mücadele bireysel anlamda yapılabilecek bir mücadele değil. Ayrıca toplumun da bu konuda ciddi anlamda duyarlı olması gerekiyor. Bunun tüm bileşenlerinin bu işin içine katılması gerekiyor.
Sivil toplum örgütlerimize, Odalarımıza ve ailelere çok büyük bir görev düşüyor. Bütün bunların dışında, devletin alması gereken tedbirler olduğunu da ayrıca ifade etmek istiyorum. Bunun dışında, devletin, uyuşturucu ile mücadele konusunda bir politika üretmesi gerekiyor. Devletin bir politikasının olması gerekiyor. Dolayısıyla bunun bu ayağının eksik kaldığını düşünüyorum.
Her uyuşturucu kullanıcısı, aynı zamanda potansiyel bir uyuşturucu satıcısıdır. Buna yönelik, devletin çok daha ciddi tedbirler alması gerekiyor. Bu anlamda, sanki yeterince denetim yapılamadığı, yeterince bunların talep edilmediği ve bunların topluma kazandırılması konusunda yeterli çalışmaların yapılmadığı yönünde toplumda bir algı var. Dolayısıyla biz, devletle birlikte bu mücadelenin yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu çocuklar, bizim çocuklarımız. Bunlar sadece kendilerine değil, aynı zamanda topluma da maalesef bir tehdit oluşturmaktadır. Uyuşturucu kullanımını, toplumun huzurunu ve toplumun ekonomisini tehlikeye düşürecek bir sorun olarak görüyoruz. Dolayısıyla bu topyekûn bir mücadeleyi gerektiriyor. Biz de bu mücadele içerisinde üzerimize düşeni yapacağımıza ve gençlerimize birlikte sahip çıkacağımıza dair buradan beyanda bulunmak istiyoruz. Bu konuda çalışma yapan Komisyon üyesi arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz.”
-VATANDAŞA DAVET-
Samandağ Belediyesi Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi:
“26 Haziran, Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü olarak belirlenmiştir.
Uyuşturucu bağımlılığı, bağımlılık yapan bir maddenin ruhsal, fiziksel ya da sosyal sorunlara yol açmasına rağmen, alımına devam edilmesi, bırakma isteğine rağmen bırakılmaması, madde alma isteğinin durdurulamamasıdır.
Uyuşturucu madde kullanımı, kişide biyopsiko sosyal problemler yanı sıra kamusal, hukuki ve idari sorunlara yol açmaktadır. Uyuşturucu ile mücadelede yaşanılan coğrafyaya uygun olarak hazırlanmış etkin politikaların geliştirilmesiyle, uyuşturucu ile hiç tanışmamış kişilerin koruyucu önleyici çalışmalar kapsamında yaşamsal becerilerini koruyabilmeleri sağlanabilir.
Uyuşturucu bağımlılığı, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Özellikle tedaviye uyum gösteren ve tedavi motivasyonu yüksek olan kişilerde uyuşturucu bırakma oranı çok yüksektir.
26 Haziran dünya uyuşturucu kullanımı ve kaçakçılığı ile mücadele günü etkinlikleri kapsamında, Samandağ Belediyesi bünyesinde kurulmuş Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu olarak, yukarda ifade edilen bilgiler ışığında, bireysel tedavi yönlendirilmesinin yapılması ve toplumsal bilinçlendirme çalışmalarının çok yönlü hayata geçirilmesi kapsamında gerekli çabayı göstermekteyiz. Bu kapsamda, 5 Temmuz 2019 tarihli saat 19.30’da Yeni Çarşı Konferans Salonu’ndaki uyuşturucu ile mücadele sunumunda, ‘Maddeye Değil, Hayata Bağlan’ sloganını yaşatmak isteyen her vatandaşımızı bu çalışmada yanımızda görmek isteriz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ