Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Samandağ’daki SU sıkıntısı sorununa 2 farklı bakış açısı:

Samandağ’daki SU sıkıntısı sorununa 2 farklı bakış açısı:
  • 08.07.2021
  • 278 kez okundu

GÜZELMANSUR: DSİ, Samandağ halkını SU’suzluğa mahkum bırakıyor!

YAYMAN: SU’suzluğun sorumlusu DSİ Değil, Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş ile HATSU’dur.

Hatay’da, özellikle Reyhanlı, İskenderun, Payas, Defne, Samandağ ve İskenderun ilçelerinde kendini gösteren su sıkıntısına karşı, siyasiler farklı bir bakış açısı sergiliyor.
CHP’li Vekil Mehmet Güzelmansur ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, özellikle Samandağ’daki susuzluktan Devlet Su İşleri’ni (DSİ) sorumlu tutarken, Hatay AKP Milletvekili Hüseyin Yayman ise Samandağ ve diğer ilçelerdeki SU’suzluğun tek müsebbibinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile HATSU Yönetimi olduğunu savundu.
DSİ’YE SUÇLAMA
Konuya ilişkin bir açıklama yapan Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün, Samandağlıları susuzluğa mahkum ettiğini iddia etti. Güzelmansur, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Hatay’ın, en az kamu yatırımı yapılan illerden biri olduğunu da savundu.
Hatay’ın en büyük ilçelerinden Samandağ’da su sıkıntısı yaşandığını söyleyen Güzelmansur, bu konuda, DSİ’nin, üzerine düşen görevi yerine getirmediğini ileri sürdü. Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün, Samandağ Karaçay Barajı’ndan içme suyu temin edilmesi için 6 depo ve terfi merkezinin yerlerinin kamulaştırmasını tamamladığını ve bu kapsamda hazırlanan evrakları Nisan ayı başında DSİ’ye gönderdiğini hatırlatan Güzelmansur, “Devlet Su İşleri, 3 ay geçmesine rağmen bu ihaleye çıkmadı. Samandağlıları susuzluğa mahkum etti. DSİ yetkililerine sesleniyorum… Bu ihaleyi bir an önce tamamlayın. Samandağlıları susuzluktan kurtarın” dedi.
MAHKEME KARARINA RAĞMEN
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, mahkeme kararına rağmen, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili “ÇED olumlu” kararı vermediğini savunan Güzelmansur, “Yetkililerin yaptığı iş, milletin yararına değil. Süreci, siyasi saiklerle uzatmak, üstüne para cezası kesmek, devlet adamlığına yakışmaz” diye konuştu.
TEK SORUMLU;
SAVAŞ VE HATSU
Bu arada, iddialar ve suçlamalara yanıt, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’dan geldi. Hüseyin Yayman, açıklamasında, isale hattı için depolama alanını teslim etmeyenin Hatay Büyükşehir Belediyesi olduğunun altını çizerek, “Ben, bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a 4 defa söyledim. Valimiz Rahmi Doğan’ın önünde de söyledim. Ama Lütfü Savaş, 4 yıldır ilgilenmedi. DSİ’nin resmi ve sözlü isteklerini dikkatte almadı. Şimdi çıkıyor, su sıkıntısının sorumlusu olarak DSİ’yi gösteriyor.
Buradan söylüyorum… Samandağ ve diğer ilçelerdeki su sıkıntısının tek sorumlusu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile HATSU’dur.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ