Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,82
€ EURO → Alış: 6,42 / Satış: 6,45

Saray Caddesinden Nostaljik Tramvay Geçecek

Saray Caddesinden Nostaljik Tramvay Geçecek
  • 16.07.2019
  • 1.303 kez okundu

Başkan Yılmaz, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda projelerini aktardı

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, önümüzdeki süreç için planladıkları projeler hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulundu.
Başkan Yılmaz, Antakya’nın cazibe merkezlerinden biri olan Hürriyet (Saray) Caddesi’nin ışıklandırmasını gerçekleştirdiklerini ve güzel bir görünüme kavuşturduklarını, yakın zamanda cadde içinden ve etrafından nostaljik bir tramvayın da geçeceğini söyledi, başta çarşı bölgesi olmak üzere şehir genelinin temizliği konusunda esnaftan ve hemşerilerinden destek beklediklerini ifade etti.
-Sokaklarda beton asfaltı tercih ediyoruz-
Tarihi Kurtuluş (Herod) Caddesi’nin restorasyonunu gerçekleştireceklerini ve caddeyi tarihteki layık olduğu ihtişama kavuşturacaklarını söyleyen Başkan Yılmaz, proje için İller Bankası’ndan 5 Milyon TL hibe sağladıklarını, 2 haftaya kadar ihale aşamasının başlayacağını vurguladı.
Fen işleri hizmetlerine değinen Başkan Yılmaz, sorumluluk alanlarındaki 14 metre ve altındaki yolların bakımı ve onarımı için çalışmaların başladığını, parke döşemesine küçük sokaklar hariç mecbur kalmadıkça çok sıcak bakmadıklarını, güçleri oranında sokaklarda beton asfaltı tercih edeceklerini belirtti. Büyükşehir Belediyesi’nin 1/5000’lik İmar Planı’nı tamamlamasının ardından ilçe belediyesi olarak 1/1000’lik İmar Planı’nın netleşeceğini, bu konuda hazırlıklarının tam olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, açılmayan İmar yollarını da açacaklarını ifade etti.
-Bürokrasiyi azaltacağız-
Başkan Yılmaz, İmar işlerinde bürokrasiyi azaltacak tedbirler aldıklarını, başkan yardımcılarının, bürokratların bu konuda etkin çalışmalar yaptıklarını, vatandaşın iş ve işlemlerinin hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması konusunda oldukça hassas olduklarını belirtti. Başkan Yılmaz, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde Antakya’ya yılbaşına kadar 5 adet Futbol, 5 adet Basketbol Sahası kazandıracaklarını ve Antakyamıza hayırlı olmasını diledi.
Park-Bahçe hizmetleri kapsamında bir taraftan Antakya’da küçüklü, büyüklü bulunan 179 parkın bakımını ve onarımlarını gerçekleştirdiklerini belirten Başkan İzzettin Yılmaz, 2 dönüm büyüklüğündeki ilk park yapımını da Esenlik Mahallesi Muhammed İpek Caddesinde gerçekleştireceklerini, çalışmaların devam ettiğini ve parkın bir haftaya kadar hizmete sunulacağını müjdeledi.
Esnafın sıkıntılarını bildiklerini, kendisinin de esnafın içinden geldiğini ifade eden Başkan Yılmaz, İşyeri açma ruhsatı harçlarında indirime gidilmesi konusunda Esnaf Odalarımızla görüşme halinde olduklarını, Belediye Meclisi olarak Nikâh ve Mahveli Otopark ücretlerinde ciddi oranda yapılan indirimin bir benzerini de İşyeri Açma Ruhsatlarında yapacaklarını belirtti.
-Enkaz edebiyatı yapmayacağız-
Belediyenin personel yapısı hakkında da basın mensuplarına bilgiler veren Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, “Şu anda Antakya Belediyesi’nde 118 memur, 120 işçi, 121 sözleşmeli memur, 915 taşerondan geçen şirket personeli olmak üzere 1274 çalışanımız var. Tabii bu Antakya ölçeğinde gerçekten çok fazla. Bu durumu Kızılcahamam toplantısında Sayın içişleri Bakanımıza bizzat anlattım. Zannediyorum 2011 yılında havuz sistemi gibi bir uygulama yapılmıştı. İhtiyaç fazlası personelin farklı kurumlarda değerlendirilmesi konusunda çalışma yapılmasını önerdim. Çünkü bakıyorsunuz personel giderimiz olması gereken % 30’luk bütçe diliminin maalesef çok üstünde. Mevcut durumda personellerimizden en verimli şekilde nasıl faydalanırız, bunların planlamasını yaptık, yapıyoruz” dedi.
Mevcut Mali durum hakkında da bilgiler veren Antakya Belediye Başkanı izzettin Yılmaz; “Geçmişten gelen bir borç stoğumuz var. Ancak enkaz edebiyatı yapmıyoruz. Hizmette devamlılık esastır diyoruz. Kısa-orta ve uzun vadeli çözümler ve kaynak yaratma çalışmalarımız sürüyor. Acil eylem planı için ilk etapta Belediye Meclisimizden 20 Milyon TL’lik borçlanma yetkisi aldık. Ancak şu an için faizlerin biraz daha düşmesini bekliyoruz. İnşallah onunla beraber Antakyamızı ayağa kaldırmayı hedefliyoruz” dedi.
-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ