Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Savaş, Asi’deki balık ölümlerinin sebebini açıkladı:

Savaş, Asi’deki balık ölümlerinin sebebini açıkladı:
  • 05.08.2021
  • 294 kez okundu

DSİ, 5 noktada asi nehri’ne gelen suyu kesiyor!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Asi Nehri’ndeki balık ölümlerinin sebebinin, DSİ’nin, nehre gelen suyu kesmesi olduğunu söyledi.
Asi Nehri’nin sorumluluğunun Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ait olduğunu belirten Başkan Savaş, DSİ’nin, 15 Nisan’dan itibaren 5 noktada Asi Nehri’ne gelen suyu kestiğini bildirdi ve “Arazi sulaması için yapılan bentlerden ötürü nehre su gelmiyor. Biz, Asi’yi kötü görüntüsünden kurtardık. Yaptığımız arıtma tesisinden Asi’ye saniyede 100 litre temiz su veriyoruz, ama yetmiyor. Çünkü nehirdeki habitat çoğaldı. Kanuna göre, DSİ’nin 1 metreküp su bırakması gerekiyor. Bırakamadığı için bizim verdiğimiz su yetmiyor ve balıklar ölüyor” diyerek, bu konuda DSİ’nin yapması gerekenler olduğunu ifade etti.
Hatay’daki DSİ yetkilileri ile her zaman uyum içinde çalıştıklarını söyleyen Savaş, “Buradaki yetkililerle her konuda uyum içinde çalıştık. Eğer hükümet para vermeyip barajı bitirmiyorsa, buradaki arkadaşların da yapabileceği bir şey yok. Bu konuda, ‘üreticinin tarlasının mı sulanması yoksa balıkların yaşaması mı’ ikileminde konuyu çözüme kavuşturacak kurum biz değiliz. Biz, kendi imkânlarımızla 100 litre su verebiliyoruz. Eğer DSİ biraz su bırakabilirse, biz memnun oluruz” dedi.
Asi Nehri ile ilgili önemli bir proje hazırladıklarını da söyleyen Başkan Savaş, bu proje ile Asi’nin 2-3 yıl sonra daha da rahatlayacağını dile getirdi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ