Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Savaş gemilerine vatandaş ziyareti

Savaş gemilerine  vatandaş ziyareti
  • 03.07.2018
  • 1.101 kez okundu

İskenderun’da coşkulu “Kabotaj Bayramı” kutlamaları

İskenderun ilçesinde 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinliklerle kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında İskenderun Deniz Üs Komutanlığı, modern savaş gemilerinin kapılarını ziyaretçilere açtı. İskenderun Limanı’nda yelkenli, yüzme yarışları, yağlı direk ve yamaç paraşütü gibi etkinler düzenlendi.
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türkiye’nin, kendi kara sularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan ettiği 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanununun Türk Denizciliğinin bağımsızlığı ve geleceği açısından büyük önem taşıdığını, 92 yıldan bu yana da ülkemizde 1 Temmuz tarihinin “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlandığını hatırlattı.
Kaymakam Soytürk, mesajında şunlara yer verdi: “Kurtuluş Savaşı’ndan sonra denizlerdeki hâkimiyetimizin tasdiki niteliğindeki bu yasanın yürürlüğe girmesiyle yabancı devletlerin denizlerimizdeki ticarette hâkimiyeti son bulmuştur. Kabotaj Kanunu, denizlerimize sahip çıkma bilincini insanımıza aşılamış, denizciliğimizin gelişip büyümesinde önemli rol oynamıştır. Üç yanı denizlerle çevrili ve iki önemli boğaza sahip olan ülkemizin denizlerde sahip olduğu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek denizciliğe gereken önem ve önceliği vermek, denizin nimetlerinden yararlanmak ve bu alanda rekabet gücümüzü yükseltmek, dünyada etkinliğimizi ve varlığımızı daha da arttıracaktır. Kabotaj Yasası’na göre, Türkiye kıyılarında ve ülkemiz limanlarında her türlü denizcilik faaliyetleri, Türk Bayrağı asılmak suretiyle yerine getirilmektedir. Bu yasa doğrultusunda, üç tarafı denizlerle çevrili olan ve iki önemli boğaza sahip ülkemizin jeopolitik açıdan büyük önem arz eden bu konumunu denizciliğimiz açısından da en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. Ulu Önder Atatürk’ün ‘Denizciliği, Türk’ün büyük milli ülküsü olarak benimsemeli ve az zamanda başarmalıyız’ sözünü kendimize rehber edinerek, denizcilik sektörünün gelişmesi için üstün çaba göstermeliyiz. Bir deniz ve sahil kenti olarak, bu çabaya Akdeniz’in en büyük limanı olan İskenderun Limanımız, İskelelerimiz, Balıkçı Barınaklarımız ve mevcut Deniz Kuvvetlerimizle potansiyelimizin daha da üstünde katkı koymaktayız. Ayrıca mevcut limanımızın daha da büyütülmesine yönelik tasarlanan projeler ile deniz ticaretinin daha iyi yerlere gelmesi için çalışmalar yapmaktayız.
Bu duygu ve düşüncelerle; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet ve saygıyla anarken, denizcilik sektörünün tüm dinamiklerinin ve mavi vatan olarak adlandırdığımız denizlerimizin kolluk güçlerinin bu müstesna günlerini içten dileklerimle kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.”-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ