Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,35 / Satış: 7,38
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Savaş, Global Tv’de anlattı

Savaş, Global Tv’de anlattı
  • 16.11.2020
  • 758 kez okundu

Hatay ve Girne, Kardeş Şehir oluyor…

Savaş, Hatay’ın; Paris, Londra ve New York kadar güvenli olduğunu dile getirdi.

Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay ile KKTC şehri Girne’nin “Kardeş Şehir” olacaklarını duyurdu.
Global TV’nin konuğu olan Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Hatay arasında gönül bağı, kan birlikteliği ve komşuluk ilişkisi olduğunu kaydederek, “Yavru vatanımızın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile iyi ilişkilerimiz var. İş insanı, esnaf ve öğrencilerimizle birlikte, yaklaşık 39 bin Hataylı Kıbrıs’ta yaşıyor. Tüm bunları bir arada düşündüğümüzde, Kıbrıs’la çok güçlü bir ilişkimiz var. Bu ilişkilerimizi daha güçlü hale getirmek ve Kıbrıs’ın tanınırlığını artırmak için Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirildim. Bu görevde, kardeşlerimizle birlikte olacağımız için mutlu ve gururluyum” dedi.
GİRNE-HATAY KARDEŞ ŞEHİR OLUYOR
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Girne ile Hatay’ın kardeş şehir olması yönünde adım attıklarını da belirttiği Global TV programında, “İki Belediyemizin Meclisinde de gerekli karar çıktı. Sadece imzaların atılması kaldı. İnşallah Aralık ayında hem yeni seçilen Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı, Meclis Başkanımızı, Ticaret Odası Başkanımızı ziyaret eder, hem de Girne ile şehrimiz arasındaki kardeşlik anlaşmasını imzalarız” açıklaması yaptı.
HADO YAKINDA
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Deniz Otobüsü seferlerinin de yakın zamanda başlayacağını söylediği TV programında şöyle devam etti:
“Arsuz’daki limanın gümrük binası bitmek üzere. Gazimağusa, Mersin ve Orta Doğu’dan bir bölgeye seferlerimiz olacak. Hem Akdeniz’de Türk Bayrağımızı dalgalandırmak, hem şehrimizin ticaret ve turizmine katkı sağlamak istiyoruz.”
TV programında dış politika ağırlıklı konuşan Hatay BŞB Lütfü Savaş’ın anlattıkları, ana başlıklar halinde şöyle:
-Ortadoğu’da akan kan, pansumanla değil, radikal tedavilerle çözülür.
-Hatay; Paris, Londra, New York kadar güvenli.
-İlimizde, Reyhanlı’daki patlama hariç, hiçbir zaman olumsuzluk yaşanmadı.
-Azerbaycan’ı ziyaret edecektik, önce pandemi ve şimdi de Ermenistan olayı engel oldu.
-Azerbaycan’da şu anda zafer kazanıldı. Bunun sevincini yaşıyoruz. Dil ve fikir birliği olan kardeşlerimizle birlikte aynı sevinci yaşıyoruz.
Başkan Lütfü Savaş, 23 Nisan 2021’de başlayacak Hatay EXPO için de, “Medeniyetler Bahçesi temasıyla yapacağımız organizasyonda, Guinness rekorlarına girecek bin 650 metrekarelik bir mozaik yapacağız. Şehrimizin gastronomisini ön plana çıkaracağız. Tıbbi aromatik ve endemik bitkilerimizi dünyayla paylaşacağız. 23 Nisan 2021’de, Antakya ve İskenderun bölgelerimizde, iki farklı alanda şehrimizi Expo aracılığıyla tüm dünyayı tanıtacağız” dedi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ