Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Savaş-Kimyeci Söz Düellosu!

Savaş-Kimyeci Söz Düellosu!
  • 10.06.2017
  • 2.281 kez okundu

Hatay BŞB Meclisi’nde, Kimyeci, istekleri sıraladı ve eleştirdi,

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önceki günkü oturumunda gündem dışı söz alan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanına giren konularda istenilen ölçüde hareket etmediğini ve hizmet bekleyen sorunların ötelendiğini savundu.
Kimyeci, Büyükşehir yetkisinde olmasına rağmen birçok alanda İlçe Belediyesi olarak hizmet verdiklerini de söylediği Meclis’teki konuşmasında şu isteklerde bulundu:
-Odun-Kömür satışı yapan esnafımızın toplu satış yapacakları Mahrukatcilar Sitesi’ne ihtiyacı var. Bu talebin dikkate alınmasını istiyoruz.
-Hatsu’nun Havuzlar Mahallesi’nde yangın vanası ihtiyacını karşılamasını mahalle halkı adına bekliyoruz.
-Aşağıoba Mahalle sakinlerimiz adına Büyükşehir Belediyesi’nden talep ediyoruz. Hemşehrilerimiz, mahalleye Halk Otobüsü hattı istiyor.
-Muhtelif mahallelerde yeni adlandırmalar yapılıyor. Ancak Vali Ürgen alanının ismi Ömer Halisdemir olsun talebimize karşı çıkmanızı kınıyorum.
-Emek Mahallesi eski meteoroloji binası, tarafımıza yetki verilmesi halinde, Semt Pazarı yapmak istiyoruz. Her Perşembe oradaki mezbeleye son verelim.
-Samandağ ilçemize sebze hali yapılıyor, hayırlı olsun. Antakya’da da bir sebze hali yapılmasını Büyükşehir Belediyesi’nden talep ediyoruz.
-İlaçlama, Büyükşehir görev alanında. Ama yapmayınca, vatandaşımız mağdur olmasın diye biz yapıyoruz. Ya yapın ya ödeneğini sağlayın.
-3 yıl geçti, Büyükşehir hala 1/5000 ve 1/25.000’lik nazım imar planlarını yapamadı. İlçe belediyeleri ve vatandaş mağdur.
-Büyükşehir’den, Asi Nehri’nin bir an önce ıslah edilmesini, kötü koku, sivrisinek ve görüntü kirliliğine son vermesini bekliyoruz.
-Atatürk Caddesi esnafı adına, Büyükşehir’den tek yön uygulamasını kaldırmasını talep ediyoruz.
-Büyükşehir bünyesindeki Aykome’nin Antakya’da yaptığı rastgele kazılara son vermesini, planlı çalışmalar yapmasını talep ediyoruz.
-KİMYECİ’YE CEVAP-
Kimyeci’nin maddeler halinde sıraladığı bu istekler noktasında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, oturumun uzayabileceği ve iftarın yaklaşması nedeniyle ancak birkaç soruya cevap verebileceğini, diğer soruları ise yazılı yanıtlayabileceğinin altını çizdi.
Savaş, Vali Ürgen Alanı’na “Ömer Halisdemir” adı verilmesi ile ilgili spekülasyonlara cevaben de, “Şehidimiz büyük kahramanlık göstermiştir. Ona Allah’tan rahmet diliyoruz. İsmail Kimyeci Başkan, eğer karşımıza yeni açtığı bir cadde, sokak ya da alanla, parkla çıksaydı, seve seve ‘EVET’ derdik. Ancak mevcut bir Vali adını taşıyan, Hatay’a hizmet etmiş bir kişinin ismini silerek isim vermek doğru olur mu?
Bu memlekete Vali olarak hizmet vermiş, adını taşıyan parkı kendi yaptırmış, Habib-i Neccar dağını kel dağ olmaktan ‘oluşturduğu ormanlarla’ kurtarmış birisinin adını yok etmeyi doğru bulmadık. Eğer karşımıza yeni bir yol, cadde, sokak, park ile çıkılsaydı, seve seve ‘EVET’ derdik” dedi.
Savaş, Asi Nehri ile ilgili iddialara cevaben de şöyle konuştu:
“Asi, bizim değil DSİ’nin sahibi olduğu bir nehir. Bizim burada yapabileceğimiz çok şey olmamasına rağmen, üzerinde, Küçükdalyan civarında dünyanın en büyük ikinci arıtma tesisini yapıyoruz. İhaleler yapılıyor. Biz boş durmuyoruz, yapıyoruz. İnşallah gelecek yaz ayında suları akıtacağız. Bunun için çalışıyoruz.”
-KAFALAR KARIŞIK!-
İçişleri Bakanlığı’nın ilk iki yazısında, ilaçlama yetkisi ve görevinin ilçe belediyelerine ait olduğunun bildirilmesine rağmen, son yazsında karışık bilgiler yer aldığını ve kafaların karıştığını kaydeden Lütfü Savaş, “Buna rağmen, arkadaşlar, sene içinde ilaçlama için 25-30 Milyon lirayı nereden-nasıl bulup bütçeye koyacaksınız” diye sordu. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ