Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Savaşın yorduğu bir ülke…

Savaşın yorduğu bir ülke…
  • 05.08.2020
  • 249 kez okundu

Yardımlarda Sıkıntı!

Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan transfer edilen yardımlarla ayakta kalan Suriye’nin kuzey bölgesi kadar, diğer kentlerde de ciddi sıkıntılar var.

BM’nin İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, 11 Temmuz’da alınan Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde, Türkiye’den Suriye’ye Cilvegözü sınır kapısı üzerinden gönderilen insani yardım konusunda bazı operasyonel zorluklar yaşadıklarını kaydetti.
Bu arada, Suriye’nin içinde bulunduğu iç savaş koşulları dışında, korona salgınıyla da mücadele etmek zorunda kalındığı, ülkenin salgın hastalıkla ilgili verdiği rakamların gerçek dışı ve teyide muhtaç olduğu belirtilerek, vaka sayısının, verilen resmi rakamların aksine çok daha yüksek olduğu ifade edildi. Bu gelişme, Hatay’ın sınır komşusu İdlib’deki kontrolsüz nüfusu ve yerinden edilmişlerin çaresizliğini de gündeme taşıdı.
Yaşananlara dair Güvenlik Konseyi’ne hitaben bir konuşma yapan Lowcock, Suriye’de ekonomik durumun oldukça kötü bir durumda olduğunu da belirtti. Suriye’nin, döviz kurundaki dalgalanmalar ve yüksek enflasyonla mücadele ettiğini kaydeden Lowcock, “Suriye ekonomisi, yaklaşık on yıldır devam eden çatışmalar yüzünden harap olmuş bir durumda. Ülkenin ekonomisi aşırı kırılganlık dönemine girdi. Bu yıl yüzde 7’den fazla bir oranda daralma bekleniyor. Geçen yıl yüzde 42 olan işsizlik oranı, bu yıl yüzde 50’ye ulaştı. Suriye’de gıda fiyatları, Haziran 2019’a göre yüzde 240 daha yükseldi” dedi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ