Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Seçimler yaklaşırken endişeler aynı!

Seçimler yaklaşırken endişeler aynı!
  • 26.02.2019
  • 405 kez okundu

31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken, seçim güvenliği ve seçmen başlığında biriken endişeler, konuşulmaya ve tartışılmaya devam ediliyor. Bilindiği gibi buna dair en net çıkış, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tarafından yapılmış ve sürece Ankara da dahil olmuştu.

Geçtiğimiz haftalarda, kişisel twitter hesabından bir açıklamada bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü ilçelerimizde bir Suriyeli çıkıp ‘ben başkan adayıyım’ dese, şuan kazanabilecek durumda. 5 sene sonra Kırıkhan’ı kazanabilecek durumda olacak. 10 sene sonra Hatay’ı kazanabilecek durumda olabilecek” tespitinde bulunmuş, ‘artan seçmen’ sayısında değişen ‘profile’ işaret etmişti. Dünden bugüne konu da, tartışma da çok değişmedi. 31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken, seçim güvenliği ve seçmen başlığında biriken endişeler de bu anlamda sürüyor.
-CHP’DEN ÇALIŞMA-
Şimdi dikkatler, seçmen taşıma ve sandık birleştirme işlemlerinde. Seçim takvimi gereğince, YSK, kesinleşmiş aday listelerini 3 Mart’ta açıklayacak. Bu açıklamanın hemen ardından da, Valilikler ve İl Seçim Kurulları, “güvenlik gerekçesiyle” hangi sandıkların birleştirilmesini ve hangi bölgelerde seçmen taşıma işlemlerinin gerçekleştirilmesini istediklerini YSK’ya bildirecek. YSK da bu isteklere yanıtlarını açıklayacak. Bu süreçte de endişeli olduklarını söyleyen muhalefet partileri, “İnsanların oy kullanmalarını zorlaştırıyorlar, endişeleri artırıyorlar ancak vatandaşlarımızın sandığa gitmelerinin engellenmesine izin vermeyeceğiz” görüşünde birleşiyor.
Bu konuda konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sistemdeki her açığı kapatmak için özel çalışma yürüttüklerini söylüyor. Özel, hem sandık başında hem sayım sırasında hem de oyların sisteme aktarımı sırasında yaşanabilecek tüm olumsuz ihtimalleri göz önünde bulunduracak bir çalışma yürüttüklerini anlatıyor.
Özel, “Ne yaparlarsa yapsınlar seçime hazırız. Hatta o kadar hazırız ki, bazı ilçelerimizde belediye meclis üyesi listesini teslim etmeden önce sandık kurulu üyeleri listelerini ilçe seçim kurullarına teslim ettik” diyor.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ