Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,75

Şeffaf olalım, birlik içinde olalım….

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 27.03.2020
  • 619 kez okundu

Durumun ağırlığı, işin önem ve ciddiyeti her geçen gün daha çok anlaşılıyor ve etkisini gösteriyor.

Bilindiği gibi tüm dünyayı saran korona virüs salgın hastalığı nedeniyle her ülke kendine göre önlemler almış ve almaya da devam etmektedir.

Bu bağlamda ülkemizde, sorumlu mevkide olanların anlayışına göre önlemler almaya ve uygulamaya koymaya başlamıştı.

Ancak parça parça alınan ve uygulamaya konulan önlemler yerine, topyekun, mücadeleye fayda sağlayacak zecri önlemlerin bir anda ve birlikte alınmasının daha çok yarar getireceği hatırdan uzak tutulmamalıdır.

Daha önce de belirttiğimiz üzere, önlemleri alırken, içinde bulunulan durumunda net bir şekilde açıklanması, yurttaşların her konuda bilgilendirilmesi için şeffaf bir sağlık politikası izlenmesi gerektiği kanısındayız.

Eğer şeffaf bir politika izlenir ve her şeyi yurttaşların önüne koymak suretiyle, alınan önlemlerin neden ve gerekçeleri açıklanırsa bu önlemlere tereddütsüz uyma isteği de kendiliğinden ortaya çıkar.

Bilinmelidir ki, kısım kısım alınan ve uygulamaya konulan önlemler, istenen sonucu tam anlamıyla vermeyebilir.

Zira vatandaş, alınan bir önleme kendini adapte etmek isterken, diğer bir önlem yaşama geçiriliyor ve böylece yeni önleme adepte olma süreci başlıyor.

Böyle yapılacağına, bazı ülkelerin yaptıkları gibi, toptan ve kesin bir önlem paketi hazırlayarak yaşama geçirilmek suretiyle, bu salgının önüne geçilmesi ve sağlıklı günlere yeniden kavuşulması daha çabuk ve daha kolay olur.

Bunun için de şeffaf bir sağlık politikasının uygulandığına herkesin inanması ve kanaat getirmesi gerekir.

Geçtiğimiz gün yapılan bakanlık açıklamaları ile bu konuda beklenen adımın atılmakta olduğu görülmüştür.

Vatandaşların merak ettikleri ve açıklanmasını istedikleri konunun başında, elbette ki her konuda şeffaf olmak ve tüm olanları saklamadan kamuoyunun önüne serilmesini sağlamaktır.

Kaç vaka meydana gelmiştir.

Bu vakalar sonucu konulan tanılar kaçtır.

Korona virüs teşhisi ile yatan hasta sayısı kaçtır.

Yoğun bakımda olan hasta sayısı kaçtır.

İyileşenlerin sayısı kaçtır.

Kaybettiklerimizin sayısı kaçtır.

Bu vakalar hangi yerlerde meydana gelmiştir.

Bunlar net bir şekilde yurttaşların önüne konulduğu ve bu konuda gereken bilgilendirme yapıldığı takdirde, alınacak kararların ve uygulamaya konulacak olan önlemlerin aksamadan yaşama geçirilmesi ve bundan da olumlu sonuç alınması daha çok mümkün olur.

Bu nedenle bir taraftan şeffaflığa özen gösterilmeli, öte yandan da birlik ve beraberlik içerisinde bu salgının üstesinden gelebilmek için gereken adımlar atılmalıdır.

Bilinmelidir ki, birlik ve beraberlik içinde olunduğu, hiçbir ayrım yapılmadığı, gelecek hesapları içinde olunmadığı takdirde, üstesinden gelinemeyecek hiçbir konu söz konusu olamaz.

Bu nedenlerle, yaşamakta olduğumuz bu zor günlerde, sadece ve sadece bu salgın hastalığın sonlandırılması ve sonlandırılmasından sonrada oluşacak ekonomik sıkıntının üstesinden gelebilmek için, ulusça birlik ve beraberlik içinde hareket etme zorunluluğunun ayırdına varmak ve bu doğrultuda gereken adımları atmak gerekir.

Bir kez daha hatırlatmak istiyoruz:

Şeffaf olalım

Birlik ve beraberlik içinde olalım….

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ