Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,85 / Satış: 8,89
€ EURO → Alış: 10,34 / Satış: 10,38

Şehirlerin altyapısı çöktü…

Şehirlerin altyapısı çöktü…
  • 19.12.2018
  • 854 kez okundu

Sosyal Doku Bozuldu

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay: “Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis’te Suriyeli problemi, gittikçe büyüyen bir sorun hâline gelmiştir.”

Hatay’dan Kilis’e, Şanlıurfa’dan Gaziantep’e, sınır illerinde oldukça yüksek bir nüfus oranına sahip Suriyeli sığınmacıların ‘uzun vadede’ Türkiye’de ‘nasıl bir konumlandırma’ ile yaşamaya devam edecekleri tartışma konusu olmaya devam ediyor.
Buna dair TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yapan MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay; Hatay, Kilis, Şanlıurfa ve Gaziantep’te biriken sığınmacı kalabalığı nedeniyle altyapıların çöktüğünü savunurken, şu tespitleri yaptı:
“Ülkemizin en büyük sorunlarından bir tanesi de Suriyeli mülteci problemidir. Özellikle güneydoğuda; Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Kilis’te Suriyeli problemi gittikçe büyüyen bir sorun hâline gelmiştir. Bu şehirlerin altyapısı çökmüş, hayat pahalılaşmış, sosyal dokuları bozulmuştur. Suriye’de akan kanın bir an önce durdurularak ülkemizde yaşayan Suriyelilerin güvenli bir şekilde ülkelerine gönderilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Kaygımız şudur ki: Bu şahıslara ülkelerine dönme yolunda inisiyatif verilirse bunların birçoğu ülkesine dönmeyecek olup bu durum ülkemiz açısından ciddi bir sıkıntı doğuracaktır. Resmî rakamlara göre, ülkemizde 4 milyon 709 bin 135 yabancı uyruklu kişi yaşamakta olup, bunların 3 milyon 594 bini Suriyelidir. Biz, bu Suriyelilerin gayri resmî rakamlarla beraber en az 4 milyon olduğu düşüncesindeyiz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ