Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,05 / Satış: 6,08
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,58

Sektör Temsilcilerinden

Sektör Temsilcilerinden
  • 07.02.2018
  • 646 kez okundu

Rusya Tepkisi

Aralarında, Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı-Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhr. Birliği Başkanı Ali Kavak’ın da olduğu isimler, ortak bir açıklama yaptı ve yaş meyve-sebze ihracatçılarının domates noktasındaki mağduriyetine işaret etti.

Türkiye’den domates ithalatını kısıtlamaya devam eden Rusya’nın aldığı son karar, Hatay ve diğer illerdeki ihracatçıları temsil eden kurumları harekete geçirdi. Buna dair son açıklama; Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı-Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi-Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı A.Hamdi Gürdoğan, İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Ünal, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Senih Yazgan ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar’dan geldi.
-MAĞDURUZ-
Yapılan ortak açıklama şöyle:
“Rusya Federasyonu’nun sözde kendi üreticilerini ve üretimini korumak adına Türkiye’den domates ithalatını kısıtlamaya devam etmesi, sadece kısıtlı sayıda 3 firmaya ihraç izini vermesi ve son olarak da 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren bu üç firmaya ilave olarak daha önce Rusya Federasyonu’na ihracatı olmayan 5 firmanın ilave edilmesi, yıllardır Rusya Federasyonu’na ihracat yapan, Rusya’da yatırımları bulunan sektörün önde gelen firmalarını mağdur etmektedir.
1990’lı yıllardan günümüze kadar Rusya Federasyonu’na yaş meyve sebze ürünlerini ihraç eden, bu amaçla da Rusya Federasyonu’nda büyük yatırımlara imza atarak Rus ekonomisine katkı sağlayan ve Rusya Federasyonu’ndaki işletmelerinde çalıştırdıkları personellerle Rusya istihdamına katkı sağlayan sektörün öncü tecrübeli firmaları bu uygulamadan rencide olmakta, yıllarca elde ettikleri kazanımları ve tecrübeleri heba edilmektedir.”
-MAKSATLI TUTUM-
Yaşananların ‘maksatlı’ bir tutum olduğuna işaret eden sektör temsilcilerinin açıklamasında öne çıkan talep ‘kısıtlamaların’ kaldırılması noktasında olurken, beklentiler şöyle sıralandı:
Sektörün önde gelen ve yıllardır Rusya Federasyonu’na yaş meyve sebze ürünlerini ihraç eden firmalarımızın modern paketleme tesisleri ile üretim seralarının bulunması ve izlenebilirlik kriterlerine göre sözleşmeli üretim yaptırmaları gibi Rusya Federasyonu’nun talep etmiş olduğu tüm kriterlere fazlası ile sahip olmalarına rağmen, Rusya Federasyonu makamlarının bu maksatlı tutumları ile daha önce Rusya’ya ihracatta herhangi bir tecrübesi olmayan firmaları listeye alması, her iki taraf açısından da büyük sakıncaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
Bunun yanında, Rusya Federasyonu, sözde kendi üretim ve üreticilerini koruma adına Türkiye’den domates ihracatına kısıtlama getirmesine rağmen, Türkiye dışında diğer ülkelerden yaptığı domates ithalatını her geçen gün artırmaktadır. Yani, Türkiye’ye getirilen kısıtlama sonrası, Rusya’nın diğer ülkelerden yaptığı domates ithalatı 2017 yılının ilk 9 ayında 395.919 ton olarak gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre % 8 oranında artış göstermiştir. Rusya Federasyonu, Türkiye’den domates ithalatını kısıtlamasına rağmen, Çin Halk Cumhuriyeti, Fas, İran, Azerbaycan, Belarus gibi ülkelerden domates ithalatını artırarak devam ettirmektedir. Bu durum göstermektedir ki, Rusya Federasyonu’nun domates ithalatında kısıtlamaları ve engelleri sadece Türk domates ihracatçılarına uygulanmaktadır.
Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu kararı olarak, bu kısıtlayıcı uygulamaya bir an önce son verilmesini talep ediyoruz.”-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ