Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,53 / Satış: 6,56

Sempozyum Konusu Hatay

Sempozyum Konusu Hatay
  • 09.04.2019
  • 712 kez okundu

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi’nin düzenlemiş olduğu “Anavatana Katılışının 80. Yılında Hatay Uluslararası Sempozyumu”, 4-6 Nisan tarihlerinde Atatürk Konferans Salonu’nda yapıldı.
Üç gün süren sempozyum, Antakya Devlet Konservatuarı’nın hazırlamış olduğu Hatay Konseri ve açılış konuşmaları ile başladı. 4-6 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen sempozyumda, Hatay’ın tarihi, coğrafi, sosyal ve kültürel zenginlikleri ile Anavatana katılışından günümüze kadar olan süreçte yaşanan dönüşüm, yeni bilgi ve belgelere dayalı olarak ele alındı. Sempozyumda; “Tarihi ve Coğrafi Açıdan Hatay”, “Atatürk ve Hatay”, “Hatay’ın İdari ve Siyasi Yapısı”, “Hatay’ın Ekonomik Yapısı” ve “Günümüzde Suriye Olayları ve Hatay” konulu bildiriler sunuldu.
Hatay MKÜ ev sahipliğindeki Sempozyum’a; Vali Rahmi Doğan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, ATAM Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, Hatay’ın önemli isimlerinden Hatay Devleti Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’in torunu Tarık Sökmenoğlu, Hatay Devleti Başbakanı Abdurrahman Melek’in torunu Mehmet Melek, Hatay Devleti Millet Meclisi Reisi Abdulgani Türkmen’in torunu Dr. Abdulgani Melek ve dönemin tanıklarından Ömer Bayraktar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ