Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Şer Odakları Ortaya Çıkarılmalı

Şer Odakları  Ortaya Çıkarılmalı
  • 16.07.2019
  • 618 kez okundu

Milletvekili Serkan Topal, Reyhanlı’da yaşanan son patlama olayını Meclis gündemine taşıdı

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, Reyhanlı’da yaşanan son patlama olayını gündeme getirdi, Reyhanlı’yı karıştırmak isteyen şer odaklarının ortaya çıkarılmasının önemine vurgu yaptı.
Suriye’de başlayan iç savaşın etkilerini en çok hisseden yerleşim birimlerinin başında Reyhanlı ilçesinin geldiğini belirten Milletvekili Serkan Topal, 11 Şubat 2013’de Cilvegözü sınır kapısında başlayan bombalı terör eylemlerinin, daha sonra 11 Mayıs 2013’de Reyhanlı kent merkezinde gerçekleştirilen ve tarihe Reyhanlı saldırısı olarak geçen eylemlerin yaşandığını hatırlattı. Sonuçları bakımından çok ağır bir tablonun ortaya çıktığı bir dizi bombalı eylemde, çoğu vatandaşımız olan 57 kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Milletvekili Serkan Topal, yüzlerce vatandaşımızın yaralandığı ve çok sayıda ev ve iş yerinin hasar gördüğü eylemlerin kenti büyük bir moral çöküntüsü içerisine soktuğunu bildirdi ve önergede şunlara yer verdi:
“Tüm bunlara karşın Reyhanlı halkı devletin bekası, milletin birliği adına her eylemden sonra evlerine bayraklarımızı asmış ve teröre karşı taviz vermeden dimdik ayakta durmuştur. Reyhanlı Halkının bu dayanışma duygusu kimi odakları rahatsız etmiş olacak ki, bu odaklar; her fırsatta bir terör eylemi ortaya koymaktan asla geri durmamışlardır.
-Derinleme bir çalışma yapılmalı-
10 Haziran 2019 günü, Suriye vatandaşı bir teröristin cenazesinin Reyhanlı hastanesinden alınışı sırasında dahi bir anda binlerce insanın toplanması ve olayı bir gövde gösterisine dönüştürme girişimi Reyhanlı’yı karıştırmak isteyen güçlerin adeta bir provası olarak kamuoyuna yansımıştır. Bu küresel odaklar bunlarla yetinmeyeceği açıkça ortadadır. Son olarak 6 Temmuz 2019 günü Reyhanlı yine bir patlama ile sarsıldı. Bir otomobilde patlayan bombanın amacına ulaşmadan patlamış veya patlatılmış olması sevindirici olmakla birlikte oldukça da düşündürücü bir olaydır. Bu son olay da gösteriyor ki, Reyhanlı üzerinde emelleri olan şer odakları boş durmamaktadırlar, bundan sonrada boş durmayacaklardır. Ortaya çıkacak en ufak bir güvenlik zafiyetinde en acımasız eylemlerini hayata geçirmekten asla kaçınmayacaklardır.
Tüm bu yaşananların sebep sonuç ilişkisini ortaya çıkarmak adına derinlemesine bir çalışmanın yapılması gerekmektedir. Olayların sadece güvenlik boyunun değerlendirilmesi sorunu çözmediği ortaya çıkmıştır. Bölgede var olan sığınmacı varlığı, insani boyutun ötesine geçerek demografik yapının bozulmasına neden olmuştur. Sosyolojik ve Psikolojik birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olan bu durum ağır bir ekonomik sorunu da birlikte getirmiştir.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ