Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sergilediklerimiz, mozaiklerimiz!

Sergilediklerimiz, mozaiklerimiz!
  • 29.03.2018
  • 800 kez okundu

İsimsizler, biraz da hazırlıksız…

Aradan geçen “3 yıl 3 ay 1 gün” gibi oldukça uzun bir zaman dilimi içinde tüm eksikliklerin tamamlanması beklenirken ve bu süreçte ‘sergileme’ alanlarında olması gerekenlerin hayata geçirilmesi gerekirken, bugün benzer sorunları ve eksiklikleri konuşmaya devam ediyoruz!

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından açılış kurdelesi kesilirken, “Müze ve şehir ilişkileri çok önemli. Bir şehir vardır ki, toprağın altında doğru dürüst kültürel miras yoktur, ama üzerinde başka yerlerden aktarılan mirasların sergilendiği müzeler vardır. Başka şehirler vardır ki, altlarında büyük kültürel miras vardır ve hala bunlar yaşamaktadır, ama yeryüzüne çıkartılarak insanlara sunulacak müzeleri yoktur. Bir üçüncü şehir de, kültürel miras anlamında hem toprağın altı hem de üstü zengindir. İşte Hatay da bu şehirlerden bir tanesi” şeklinde ifade edilen 2014’ün Hatay’ı noktasında durup da ‘bugüne’ ekli sorunlara işaret edenler, sergileme alanlarına taşınan ‘binlerce yıllık’ mozaiklerin ‘isimsiz’ hallerine cevap bekliyor. Beklerken de, bir dönem ciddi tartışmaların ortasında yer alan İsis Seremoni Mozaiği’nin üst tarafındaki koridorda yer alan ve restorasyonları tamamlanarak ‘sergileme’ alanına konan 7 adet mozaiği sorguluyor!
-İSİMLİKLER!-
28 Aralık 2014 Pazar günü gerçekleşen Müze açılışında konuşan dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu da ‘sergilemenin’ önemine işaret etmiş ve şu mesajı vermişti:
“Biz, toprağın altındaki tarihi mirasımıza sahip çıkacağız ve sahip çıkmakla da kalmayacağız, onların çağdaş standartlarda en iyi şekilde sergilenmesine de önem vereceğiz…”
Merak edilen, dünyadaki müzeler arasında ‘mozaikler’ başlığında haklı bir şöhreti olan Hatay Arkeoloji Müzesi, sergileme alanlarına taşıdığı mozaikler için ‘olmazsa olmaz’ durumundaki isimlikleri zamanında ‘neden’ yerlerine eklemez ve bu konuda ‘soru işaretlerinin’ oluşmasına izin verir!
Bu alanı gezen ziyaretçilerin ilgiyle ve merakla izlediği mozaiklerin bu halleriyle gelenlere ‘ne’ anlatması gerektiğini sorgulayan bir ziyaretçiye sorduk ‘yaşanan eksikliği’! Söyledikleri mi?
“İlk kez geldiğimiz bir yer değil. Bu ikinci oluyor. Gelinmesi ve görülmesi gereken bir yer. Buradaki mozaiklerin zenginliği kadar, içerikleri ve görselleri gerçekten de muhteşem. Ama ziyarete açık sergi salonlarında bulunan bazı mozaiklere dair hiçbir bilgi yok. Bu ilginç geldi açıkçası. Bu mozaiklerin topraktan çıktığı haliyle buraya gelmediğini hepimiz biliyoruz. Ciddi bir ön hazırlık geçiriyorlar. Temizliğinden bakımlarına ve hatta restore edilip taşların yeniden dizilmesine kadar… Tamam da, bu süreç yaşanırken, sergi alanına çıkacak mozaik için bir isimlik hazırlamak bu kadar zor olmamalı! Biraz da bu yüzden, mozaik hazır olduğunda ve yerine asıldığında o isimliğin de o mozaiğin yanına anında yerleştirilmesi gerekmez mi? Bence olması gereken bu! Düzeltilebilecek bir şey, ama bu kadar ünlü ve isminden söz edilen bir müze yönetiyorsanız, bu eksiklikler ‘olmaması gereken’ eksiklikler…”
-EZİLME!-
Bahse konu koridorun sonunda yer alan bir başka mozaik ise, tartışmalı ‘isimsizliğin’ yanında bekleyen başka bir soru işaretine dair! Zira mevcut müze uygulamalarında, hiçbir mozaik buluntusunun topraktan çıktığı haliyle (harap, bozulmuş ya da dağılmış) sergi alanına taşınmadığı biliniyor. Uzman ekipler tarafından yerinde ilk müdahalesi yapılan ve parçalar halinde müze ortamına alınan bu eserler, yine uzman ekipler eliyle ziyaretçilerin karşısına çıkmaya hazır hale getiriliyor.
Merak edilen, sayfaya eklenen fotoğrafta detayları açıkça izlenen ‘çökme, ezilme ve parçalı’ halin neden düzeltilmediği, ama doğal (!) haliyle sergi alanlına taşındığı!
Bakan gözlerden kaçmayan bu detay için konuşan aynı ziyaretçinin değerlendirme-si ise şöyle:
“Müzede buna benzer bir mozaik yok! Yani, hepsi düz bir zemine sahip! Bu şekilde, çökme ya da çatlak bir görüntü sergileyenine rastlamadım. Bu onlardan biraz daha farklı… Niye bu halde bilmiyorum! Bir uzmana sormak lazım! Ama görseli size farklı bir şey anlatıyor! Hani yaşanan bir kaza gibi ya da başka bir şey! Açıkçası anlamadım, ama şu ana kadar izlediğim diğerleri ile karşılaştırdığımda, var bir şeyler…”
-BASİT HATALAR!-
Geçtiğimiz haftalar içinde, bu ‘görüntüsü’ ile plastik bir kılıfın içerisinde aynı sergileme noktasında yer alan bahse konu mozaiğin bu ‘tartıştıran’ hali için ‘teknik’ bir açıklama Müze idaresinden gelir mi bilinmez, ama aradan geçen “3 yıl 3 ay 1 gün” gibi oldukça uzun bir zaman dilimi içinde bu ve buna benzer ‘basit’ hataların ‘dünyaca ünlü bir müze’ bünyesinde yaşanmaması gerektiğini söyleyenler çok da haksız değiller!
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ