Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Serkan Topal anlattı

Serkan Topal anlattı
  • 02.03.2017
  • 1.147 kez okundu

Suudi Arabistan’daki Türk işçilerin sorunları TBMM’de

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Suudi Arabistan’da çalışan Türk işçilerin sosyal güvenlik alanında yaşadığı sorunları gündeme getirerek, bu sorunların çözümü açısından, hükümetin, ikili ilişkiler çerçevesinde çözüm aramasına dönük farkındalık yaratarak bu konuda bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Suudi Arabistan’daki vatandaşlarımızın, sosyal sigorta yasası kapsamı dışında olduğunu TBMM kürsüsünde dile getiren CHP’li Vekil Serkan Topal, şöyle devam etti:
“Suudi Arabistan’da çalışan vatandaşlarımız, Suudi Arabistan ile Türkiye arasında sosyal güvenlik anlaşması bulunmadığından ciddi mağduriyetlerle karşı karşıya kalabiliyorlar. Suudi Arabistan’daki vatandaşlarımız; yaşlılık, malullük ve ölüm sigortaları bakımından Suudi Arabistan sosyal sigorta yasası kapsamı dışındadırlar ve çalışmaktayken vefat eden vatandaşlarımızın geride kalanlarına dul, yetim aylığı bağlanması söz konusu değildir ve bu durumda mağduriyet yaratmaktadır.
Suudi Arabistan’da çalışma izniyle çalışan vatandaşlarımız ile bunların aile fertleri, zorunlu sağlık sigortası kapsamında olup, iş kazası ve meslek hastalıkları tanımına girmeyen normal hastalık hâllerinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. Söz konusu sağlık hizmetinin alınabilmesi için fert başına ödenecek sağlık sigortası priminin tamamı işçiden tahsil edilmektedir.”
“Bu ülkede çalışma izni alarak çalışan ve başka yollarla giderek çalışan toplam kaç yurttaşımız vardır?” diye soran Topal, sözlerini başka bir soru ile noktaladı:
“Vatandaşlarımızın sosyal güvenlik anlamındaki sıkıntılarını çözmeye dönük bir girişiminiz var mıdır?”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ