Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,75

SERMAYE tamam da… EMEKÇİLER de sırada mı?

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 25.03.2020
  • 326 kez okundu

Gazeteci Tuncay Özdamar, “Tam 750 Milyar Euro… Almanya’da hükümet, tarihte eşi benzeri olmayan bir ekonomik yardım paketi hazırladı… Küçük ve orta boy tüm işletmelere bir kereye mahsus 15.000 Euro’ya varan para yardımı… Büyük işletmelere limitsiz kredi. Kirada oturanlar koruma altında…” demiş ya !

Kendimizi düşündüm…

Korona salgını noktasında dururken, “Yaşamak ve yaşatmak için; birlik, mücadele ve dayanışma zamanı” diyen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’ni en çok da…

Düşünsenize…

EVDE KALMA, kişisel hijyen, korunma mesafesi, beslenmeye dikkat etme gibi önlemlerin hemen hiçbiri, her gün toplu taşımayla ya da servislerle işe gitmek zorunda olan, işyerlerinde yan yana ve hiçbir önlem alınmadan çalışmak zorunda olan işçiler için mümkün olan bir durum değil !

O halde, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, hiç de haksız değil söylediklerinde…


Koronavirüs salgını sırasında, 20 milyon işçi ve aileleri için hiçbir önlem alınmadığı gibi, işyerlerinde; işten atma, zorunlu ücretsiz izne çıkarma, yıllık izin kullandırtma, üretim baskısı ve fazla mesai gibi uygulamalar sıklaşıyor…

‘AYNI GEMİDEYİZ’ açıklamaları yapılırken, ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketiyle patronlar için KDV indirimi, teşvik, borç erteleme, faiz indirimi, stok finansmanı desteği veriliyor ! İşçilereyse, kendilerini korumaları salık veriliyor… Bu maliye politikalarıyla hedefin, işçinin ve yoksulların sağlığının değil, kaynakların, şirketleri ayakta tutmak için seferber edileceği açıkça ortaya konulmuştur… Koronavirüs salgını, bir sınıfsal uçurumu daha da derinleştirmektedir… Halkın ve işçilerin sağlığını ilgilendiren böyle bir durumda ülkede ‘sağlık seferberliği’ ilan edilmesi gerekirken, emekçilerin sağlığı ve canı hiçe sayılıyor…

O nedenle, istenen de beklenen de öyle anlaşılmaz talepler değil…

1- Patronların, ekonomik kaybı gerekçe göstererek işçileri işten çıkarmaları, zorunlu ücretsiz izin ve zorunlu yıllık izin kullandırması yasaklansın.

2- Çalışma saatleri; ücretler ve haklarda bir kayıp olmaksızın, en çok günlük 6 saat olacak biçimde sınırlandırılsın. Çalışma süresinin kısaltıldığı işyerlerinde, patronların, bu süreleri işçilerin izinlerinden düştüğü hukuksuz uygulamalara son verilsin.

3- Kişisel hijyen ve korunma malzemeleri, işçilere ve halka ücretsiz olarak dağıtılsın. İşçilerin sağlık taramaları yoğunlaştırılsın ve işyerlerinin çalışma organizasyonu, salgında, hijyen kuralına göre düzenlensin.

4- Özellikle tuvalet, yemekhane, ortak çalışma ve dinlenme alanlarının kullanımı acilen düzenlensin. Sık ve ortak kullanılan yemekhane, soyunma odası, dinlenme odası, tuvalet gibi alanların temizliği ile işçi servisleri ve şehir içi toplu ulaşım araçlarının hijyeni sağlansın.

5- Sağlık, ücretsiz ve herkesçe erişilebilir hale getirilsin. Testler ve muayeneler, kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde ücretsiz olarak yapılsın.

6- Kendisi ve yakını virüs nedeniyle karantinaya alınan işçi, hastalık süresi kapsamında olsun ve bu süredeki gelir kaybı önlensin. Enfekte işçilerin işten atılması yasaklansın.

7- Temel gıda ve hijyen yardımı karşılansın, gıda ve hijyen ürünlerine yapılan fahiş zamlar geri çekilsin, temel gıda malzemelerinde KDV sıfırlansın. Kontrolsüz fiyat artışına karşı ihbar ve denetim mekanizması kurulsun.

8- Elektrik, su, doğalgaz, tüketici kredisi ve prim borçları ertelensin, salgın süresince temel hizmetler ücretsiz olsun.

9- Alınan karar ve tedbirlerin ancak kamunun bir bölümünde değil, özel sektör, kayıt dışı sektör ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinde uygulanması ve yaptırımı sağlansın, gerekli önlemlerin alınmadığı işyerlerinin bildirimi için ihbar hattı kurulsun.

10- Koronavirüsün en riskli yaş grubunu oluşturan 50 yaş ve üstü işçilere, salgın bitene kadar izin hakkı tanınsın, en düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine çıkarılsın.

11- Hangi şehirde kaç hastanın teşhis edildiği, kaç kişinin hayatını kaybettiği gibi bilgileri öğrenme hakkımız var. Bu bilgiler, halkla açık ve şeffaf biçimde paylaşılsın.

Evet…
Durum bu…

Peki ya CEVAPLAR !
En önemlisi de ÇÖZÜMLER !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ