Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

SES: Hekimlere meslekten men cezası hukuki değil

SES: Hekimlere meslekten  men cezası hukuki değil
  • 12.11.2018
  • 648 kez okundu

Kısa adı SES olan Sağlık Emekçileri Sendikası’nın Hatay Şubesi adına yayınlanan açıklamada, hekimlere mahkeme kararı olmaksızın verilen meslekten men cezalarının hukuki olmadığı savunuldu. Cumartesi günü Antakya’da SES Şube binasındaki toplantıda SES yönetimi adına bir açıklama yapan Eşbaşkan Meryem Avcı, meslek mensuplarının işi, iş güvencesi, eğitim ve çalışma hakkına yönelik saldırılara karşı mücadele edeceklerini kaydederek şunları söyledi:
“OHAL ve KHK rejimi ile binlerce sağlık emekçisi haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilmiş, yüzlercesinin eğitim hakkı elinden alınmıştır. Ayrıca hangi kriterlerle yapıldığı bilinmeyen güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek de binlercesi işlerine başlatılmamıştır.
Kamuoyuna ‘sağlıkta şiddete karşı’ olarak sunulan tasarı, sağlıkta şiddete çözüm önermediği gibi, hukuksuz bir şekilde kamudan atılan, güvenlik soruşturmalarından geçemeyen hekimlerin mesleğini yapma olanağını ortadan kaldırmaktadır.
Sağlıkta şiddet tüm hızıyla devam ederken; sağlık emek ve meslek örgütlerinin önerdiği ‘sağlıkta şiddet’ yasasıyla ilgisi olmayan, gizli saklı hazırlanan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sağlık alanındaki en ağır, en acımasız, hukuk tanımayan düzenlemelerini içeren bu teklifin TBMM Genel Kurulu’nda yasalaşması durumunda sorunlar katmerleşecektir.
Şiddeti değil, çalışma hakkını engelleyen bu yasa tasarısının tümüyle geri çekilmesi talebiyle Türk Tabipleri Birliği ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak Meclis’te grubu bulunan partilerle görüşmüş ve komisyon aşamasında komisyona katılarak görüşlerimizi paylaşmış, kanun teklifinin doğuracağı telafisi imkânsız mağduriyetleri ilgililerle paylaşmıştık.
Tüm çabalarımıza rağmen, haklarında meslek icrasının yasaklanmasını gerektiren bir suçtan dolayı mahkemeler tarafından verilmiş bir ceza olmayan hekimlerin hekimlik yapmalarının engellenmesi, hukuka ve insan haklarına aykırı bir biçimde sağlık komisyonunda kabul edilmiştir.
Sağlık emekçileri olarak, ortak mücadele kararlığımızı bir kez daha göstermek ve bu haksızlığı toplumla paylaşmak için dün öğle 13.00’da Ankara Kuğulu Park’ta buluştuk.Ülkenin dört bir yanından gelen, ihraç olmuş ve güvenlik soruşturması ile işe başlaması engellenmiş tüm hekimler ve sağlık emekçileri mesleklerine ve topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmişlerdir.
Hekimleri cezalandırmayı esas alan, işsizlik, yoksulluk ve açlıkla tehdit eden, meslek örgütlerini yok sayan bu yaklaşım antidemokratiktir ve kabul edilemez. Bu yasaya karşı SES olarak mücadeleye devam.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ