Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

SES’e göre;

SES’e göre;
  • 25.01.2019
  • 980 kez okundu

Ohal komisyonu lağvedilmeli

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Hatay Şubesi, bir basın toplantısı düzenleyerek, Anayasal suç işleyen OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun derhal lağvedilmesi çağrısında bulundu.
SES binasında gerçekleşen basın toplantısında konuşan Şube Eşbaşkanı Meryem Avcı, Olağanüstü Hal İşlemlerini İnceleme Komisyonu’nun, ihraç edilenlerin iadesine karar verme yetkisi ile beraber, esasen idari bir birim olarak yargısal inceleme yetkisi ile donatıldığını hatırlattı ve şöyle devam etti:
“Oysa, OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’nun Türk Hukuk Sistemi içerisinde bir tarifi bulunmamaktadır. Komisyon, Türkiye’nin hukuk sistemi içinde mevzuatça belirlenmiş bir yargı mercii değildir. Bu durum, yasalara, anayasa ve yargısal işleyişe açıkça aykırıdır.
Buradan açık çağrıda bulunuyoruz… İktidar, ihraç gerekçesinden eminse, ihraç işlemlerini iptal ederek, ihraç edilenlerin tümü hakkında yargılama süreci başlatsın. Yargı sürecinde, kurum idarecileri ve ihbarcılar gelip, yargılamanın olmazsa olmaz ilkesi olan yüz yüze kanaatlerini ifade etsinler, belge ve bilgilerini sunsunlar ve yargı da kararını versin.
OHAL Komisyonu’nun, kendisini mahkemelerin yerine koyarak karar vermesi hukuksuzdur ve bu şekilde verilen kararların kabul edilmesi mümkün değildir.
Yıllardır, sendikal çalışmalarımızı terör eylemi olarak sunan devlet, şimdi de, İskenderun’da 15 sağlık emekçisi arkadaşımıza, katıldıkları 29 Aralık grevinden dolayı soruşturma başlatmış ve bu neticede haklarında dava açılmıştır.
Açılan bu tip davaların hepsi lehimize sonuçlanmıştır. Anayasa Mahkemesi ve AHİM kararları ortadayken, bu davaların açılması manidardır. Dolayısıyla, Komisyon derhal lağvedilmeli ve haklarında herhangi bir yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmedir.
Bu gerçekleşinceye ve hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Yine kendisini yargı üstü gören, anayasa ve yasalara aykırı hareket eden Komisyon üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağız.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ