Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Sesimizi Duysunlar

Sesimizi Duysunlar
  • 21.10.2017
  • 1.587 kez okundu

Bu mağduriyet artık bitsin

50 Seneyi aşkın bir geçmişi olan Antakya Yaş Sebze ve Meyve Hali’nin artık ne yükünü ne de insan trafiğini kaldırabilecek hali kalmadığına işaret eden ve “İçinde bulunduğumuz dükkânlar yıkılmak üzere” diyen Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncular Derneği Başkanı Mustafa Bal’ın mesajı da beklentisi de net…

Antakya kent merkezinin orta yerinde biriken insan, araç ve mal trafiğini mevcut şartlar dahilinde işler halde tutmaya çalışan Antakya Yaş Meyve ve Sebze Hali için konuşan Komisyoncular Derneği Başkanı Mustafa Bal’ın çağrısı hem Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye, hem Hatay Valisi Erdal Ata’ya hem de Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a yönelik oldu.

-RAPOR VAR-
‘YENİ HAL’ noktasındaki beklentileri bağlamında şu ana kadar elle tutulur bir sonuca ulaşamayan Hal’in mevcut yükü artık ‘kaldıramaz’ hale geldiğinin altını çizen ve bu konuda ellerinde bir BİLİRKİŞİ RAPORU olduğunu söyleyen Mustafa Bal, büyük bir sıkıntı içerisinde olduklarını yineledi ve şöyle konuştu:
“Biz, Antakya Yaş Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları olarak, uzun zamandır büyük bir sıkıntı içerisindeyiz. Bilindiği üzere, hal esnafı olarak halihazırda faaliyet gösterdiğimiz mevcut ‘Hal’ binası çok eski ve yıpranmış durumdadır. Durum, sanıldığından ve görüldüğünden daha vahimdir. İçinde bulunduğumuz dükkânlar yıkılmak üzeredir. Bunu biz değil, konunun uzmanları söylemektedir.”

-ACİL ÖNLEM GEREK-
Yaşadıkları sıkıntıların ‘aciliyeti’ noktasında ellerinde bir ‘Bilirkişi Raporu’ bulunduğunu söyleyen Mustafa Bal, şöyle devam etti:
“Dükkanların mevcut haliyle ilgili olarak elimizde bulunan Bilirkişi Raporu, ‘Yıkılma riski çok yüksektir. Durum çok ciddi. Çok acil önlem alınmalıdır’ diyor. Hal’in mevcut hali görüldüğü takdirde, bu vaziyet zaten çok açık bir biçimde tespit edilebilecektir.”

 -YETKİLİLER SESSİZ!-
Yaşadıkları ciddi sıkıntıların ulaştığı risk konusunda gereken yerlere ve ilgili kurumlara bilgi sunduklarını da söyleyen Antakya Yaş Meyve ve Sebze Hali için konuşan Komisyoncular Derneği Başkanı Mustafa Bal, aldıkları cevaplar bağlamında yaşadıkları hayal kırıklığını paylaşmayı da ihmal etmedi:
“Bu durumu birçok kez yetkililere iletmiş olmamıza rağmen, bugüne kadar bir çözüm üretilmemiştir. Yetkililere çağrımızdır… Hal esnafı olarak, can ve mal güvenliğimiz büyük risk altındadır. Bir an önce buna çözüm bulun. Biz, esnaf olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.”

-HERKES MAĞDUR-
Yaşadıkları sıkıntıların artık kontrol edilebilir bir durum yaratmadığının özellikle altını çizen ve yaşanan mağduriyetin herkesi etkilediğine dikkat çeken Mustafa Bal, sözlerini yetkililere yaptığı şu çağrı ile sonlandırdı:
“Bu durumdan, hal esnafı olduğu kadar, yaş sebze ve meyve üreticileri ve hatta tüketiciler dahi mağdur olmaktadır. Bu sorunun acilen çözümü için, Hatay kamuoyu önünde, başta Hatay Büyükşehir Belediyesi olmak üzere; Valiliğe, Bakanlığa, Başbakanlığa ve tüm yetkililere sesleniyoruz. Sesimize kulak verin ve bu sorunu bir an önce lütfen çözün.”
Yapılan açıklamaya, Antakya Yaş Meyve ve Sebze Hali Komisyoncular Derneği Başkanı Mustafa Bal yanı sıra; Ali İnan, Zafer Şahutoğlu, Adnan Berber, Rıdvan Gül ve Sabahiddin Balon imza koydu.

-SÖZLER RAFTA MI?-
Hatırlanacağı gibi, konunun muhataplarından biri olan Hatay Büyükşehir Belediyesi adına konuşan ve ‘Proje hayata geçecek’ diyen Başkan Lütfü Savaş, 2016 senesinde Hatmek’te düzenlenen ve ilgili tüm tarafların katılım gösterdiği bir toplantıda buna dair oldukça net ifadeler kullanmış ve şunları söylemişti:
“5 tane ayrı ayrı proje yapılmıştı. Sanırım benim beğendiğim projeyi size sundular. Çünkü size en uygunu da oydu. Hepinizin aynı avluda toplanması, aynı alana bakması ve müşteri portföyünden de aynı derecede faydalanması gerekiyordu. Bu amaçla bu projeyi sizinle paylaştık. Bu tesisin içinde sosyal donatılar dahil her şey var. İnşallah kısa zamanda ihalesine de çıkarız ve yapımını da 1 senede tamamlayıp, önümüzdeki yıl kışa doğru açarız. Siz buna ‘Evet’ diyorsanız, biz de buna ‘bismillah’ deriz ve ihalesine çıkarız. Hızlı bir şekilde başlarız. 2 ayda ihaleyi halledebilirsek, başladığımız an bunu 12 – 14 ayda bitiririz. Hepinize hayırlı uğurlu olsun.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ