Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,98 / Satış: 7,01
€ EURO → Alış: 8,27 / Satış: 8,30

SES’li kadınlar ses verdi:

SES’li kadınlar ses verdi:
  • 15.01.2019
  • 677 kez okundu

Kadın cinayetlerine sessiz kalmayacağız!

Sağlık Emekçileri Sendikaları Hatay Şubesi adına kadın üyeler açıklamasında, ülkede ve ilimizde kadın cinayetlerinin giderek arttığına vurgu yapıldı ve kadın cinayetlerine sessiz kalınmayacağı mesajı verildi.

SES Hatay Şube Eşbaşkanı Meryem Avcı, bazı kurumların kadın temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, ülkemizde kadın düşmanı yaklaşımların, yasaların; sokakları, iş yerlerini, evleri ve aslında nefes aldığımız her yeri derinden bir dönüşüme uğratmaya çalıştığını kaydederek, AKP siyasetinin ve erkek egemen sistemin şiddet geleneğinin kendini yeniden üreterek genişlemeye devam ettiğini savundu.
Cumartesi günkü basın toplantısında, kadın cinayetleri ve nefret cinayetlerinin devam eden varlığının, AKP’nin kadın düşmanı politikalarının bir sonucu olduğu kadar, AKP öncesinde de var olan toplumsal cinsiyetçiliğin sistemli devamlılığının bir sonucu olduğuna vurgu yapılarak şöyle denildi:
“2019 sabahına, Antakya’da bir kadının çöp konteynırına bırakılmış cinayet haberi ile uyandık. Daha sonra, Ukrayna’da tıp okuyan iki genç kadın, Buket Yıldız ve Zeynep Hüsnübey evlerinde ölü bulundu. En son olarak, Reyhanlı’da bir dere yatağında bulunan kadın bedeni ile yılın ilk 10 günü içinde kentimizde öldürülen kadınların sayısı üçe ulaştı. 9 Ocak günü ise İzmir’de trans kadın Hande Şeker bir polis memuru tarafından öldürüldü. Artan bu cinayetler, kadına yönelik şiddetin münferit değil, sistematik olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu kadınların ölümünden devlet sorumludur.
Buradan tüm kadınlara çağrımız şudur: Kadına yönelik şiddeti önlemenin yolu, kendi gücümüze inanmak ve onu dayanışmayla büyütmektir. Şiddet karşısında, bulunduğumuz her yerde mücadele ve direnişimizi kendi gücümüzle büyüterek ve kadını kurban değil toplumsal özne olarak açığa çıkaran daha güçlü bir kadın örgütlenmesi yaratarak direnebiliriz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ