Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

SGK Ve İŞKUR Müdürleri Sunumu

SGK Ve İŞKUR Müdürleri Sunumu
  • 09.04.2018
  • 1.380 kez okundu

Muhasebecilere eğitim semineri

Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ile İş Kur İl Müdürü Ziya Yüksel, kentteki muhasebecilere mesleki bilgilerini artırma adına sunumda bulundu. Hatay Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen sunumda, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya Yüksel tarafından, katılımcı mali müşavirler ve muhasebecilere bu alanla ilgili yeni bilgiler verildi.
Hatay SGK İl Müdürü Hamit Bal, yaptığı sunumda, ilimizde uygulamada olan teşvikler ve bu teşviklerde yapılan güncel değişiklikler ile bu teşviklerin yanı sıra, 7103 sayılı kanun ile işverenlerimize getirilen ve 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan ilave istihdam desteği, bir senden bir benden istihdam teşviki ve asgari ücret desteği hakkında ayrıntılı bilgi verdi.
SGK İl Müdürü Hamit Bal’ın açıklamaları şöyle:
“İmalat veya bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde ilave istihdam edilecek her bir sigortalının 5.412 TL’ye kadarki prime esas kazanç tutarı için ödeyecekleri tüm primler (761,06 ila 2.029,50 TL) ile 121,95 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. Diğer sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerinde ilave istihdam edilecek her bir sigortalı prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak, tüm primler (761,06 TL) ile 121,95 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanacaktır.
İlave istihdam teşvik desteğinin süresi, 2020/Aralık ayı aşılmamak kaydıyla, destek süresi 1/1/2018 ile 31/12/2020 tarihleri arasında istihdam edilen her bir sigortalı için 12 aydır. Ancak istihdam edilen sigortalının, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek, 18 yaşından büyük kadın veya İŞKUR’a kayıtlı engelli olması durumunda destek 18 ay süreyle uygulanacaktır.
2018 yılı için asgari ücretli çalışanın işverene aylık toplam maliyeti 2.486,14 TL’dir. İşyerlerince 2017 yılına ilişkin ortalama sigortalı sayısına ilave olarak istihdam edilecek belirtilen şartları taşıyan sigortalılar için ücret, prim ve vergi desteği sağlanacaktır.
Bu teşvik kapsamında sağlanacak destekler, 2018 yılı Aralık ayı/dönemi aşılmamak üzere, sigortalının işe alındığı ayı takip eden ilk aydan başlamak üzere her ikinci ay için yararlanılır. İşyerleri, 2017 yılındaki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak istihdam edecekleri en fazla iki sigortalı için bu teşvikten yararlanabilir.”
-ASGARİ’YE DESTEK-
SGK İl Müdürü Hamit Bal’ın “Asgari Ücret Desteği”ne ilişkin açıklamaları ise şöyle:
“2016 ve 2017 yıllarında uygulanan asgari ücret desteğine 2018 yılında da devam edilecektir. Prime esas günlük kazancı Bakanlar Kurulu’nca belirlenen tutarın altında bildirilen sigortalılar için destekten yararlanılacaktır. Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen günlük tutarın desteklen yararlanılabilecek prim ödeme gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda asgari ücret desteğinden yararlanılabilmektedir. 2018/Ocak ila 2018/Eylül aylarına münhasır olmak üzere verilmekte olan süreli bir destektir.”
-İŞBAŞI EĞİTİMLERİ-
Hatay İŞKUR İl Müdürü Ziya Yüksel de sunumunda, işbaşı eğitimi ağırlıklı bilgiler aktardı. Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya Yüksel tarafından, İşbaşı Eğitim Programları ve İş Kurumu tarafından sağlanan teşvikler konularında bir sunum gerçekleştirildi. Sunumda, katılımcıların soruları da yanıtlandı. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ