Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,34 / Satış: 7,37
€ EURO → Alış: 8,67 / Satış: 8,70

Sıcaklardan denize atladık ama…

Sıcaklardan denize atladık ama…
  • 08.07.2020
  • 506 kez okundu

Sosyal Mesafeyi Unuttuk!

Kovid-19 nedeniyle sağlıklı ve güvenli bir ortamda tatil yapmak isteyen turistlerin talepleri geçen yıllara göre farklılık gösteriyor. Otelleri ya da seyahat tur acentelerini arayan tatilciler, en çok sosyal mesafeli tatil hakkında bilgi almak istiyor. Peki, Samandağ Çevlik sahillerinde bizler ne durumdayız?

Salgın sebebiyle gündeme taşınan ‘izole tatil’ anlayışına uygun çalışmalar tüm turistik alanlarda hayat geçirilirken, Hatay’ın Samandağ ilçesi Çevlik sahillerinin hafta sonu halinden yansıyan son fotoğraflar, ‘izole’ kelimesini de ‘sosyal mesafe’ algısını da rafa kaldırdı. İç içe geçmiş kalabalıkların yarattığı fotoğrafa bakanlar, pandemi sürecinin en hassas döneminde plajları dolduranlar için ‘riski de arttırıyorlar’ tespitinde bulundu.
-TALEP!-
Hatay’da bunlar olurken, tatilcilerin yeni talep listesinin ilk sırasında “sosyal mesafeli plajlar” yer alıyor. Konaklamak için de Güvenli Turizm Sertifikası olan yerleri tercih eden tatilcilerin, tatilleri süresince salgından uzak, ama eğlenceli bir zaman istedikleri ifade ediliyor. Bu kapsamda dikkati çeken düzenlemeler arasında, sosyal mesafeli güneşlenme imkanı sunan kabana ve pavilionlar yer alıyor. Birçok otel, sahillerine, kişiye özel hizmetlerin verildiği ve birbirinden farklı tasarımlara sahip localar da yerleştiriyor.
-OLMASI GEREKEN!-
Standartların uygulanması konusunda, Samandağ’da yerel idarecilerin ve kamu yöneticilerinin hassas olması gerektiği konusunda konuşan bazı vatandaşlar ise şunları dile getirdi:
H.Ş. >> Hafta sonu biz de sahildeydik, ama çok keyif almadık. Aslında madem çok kullanılan bir plaj burası, insanları da engelleyemiyoruz, o halde bu alanda herkesin olması gereken noktaları belirleyemez miyiz? Mesela Çeşme’nin ünlü plajı Ilıca için yapılan bir çalışma var. Sosyal mesafe için burada düzenleme yapan ekipler, sahile çaktıkları kazıklarla 6 metrekarelik özel alanlar oluşturmuş. Bir yanı 3 metre, diğer yanı 2 metreden oluşan bu locaların arasında ise 1,5 metre mesafe bırakılmış. Tamam, belki orası ünlü bir plaj, ama burada da hayatlar söz konusu. Benzer bir şey yapılamaz mı?
U.M. >> Arabayla gittik, biraz vakit geçiririz diye. Ardından kalabalığı görünce vazgeçtik. Burası her zaman kalabalık. Yeni bir şey değil! Ama düzensiz bir kalabalıktan bahsediyorum. Bu da risk! Denetim de yok. Bence olmalı…
Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ