Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Sigarayı Bırakın, Dengeli Beslenin

Sigarayı Bırakın, Dengeli Beslenin
  • 06.05.2020
  • 724 kez okundu

İl Sağlık Müdürü Dr. Hambolat’tan “Dünya Astım Günü” Mesajı:

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, “Dünya Astım Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajında, astımın, tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalık olduğunu hatırlattı. Dr. Hambolat; sigarayı bırakmanın,obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin,astımın kontrolünü kolaylaştırdığı ifade etti.
Astımın, akciğer içi hava yollarında mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının daralması sonucu ortaya çıkan kronik bir akciğer hastalığı olduğunu belirten Dr. Hambolat, mesajında şunlara yer verdi:
“Dünyada yaklaşık 335 milyon, ülkemizde de yaklaşık olarak 4 milyon astım hastası bulunmaktadır. Hastalık, tekrarlayan ve ataklar halinde gelen nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Dünya Astım Günü aktiveleri kapsamında, her yıl toplum ve sağlık çalışanları için eğitim ve farkındalık toplantıları düzenlenmekte ve bir tema belirlenmektedir. Bu yılın teması, ‘Astım Ataklarına Son’dur.
Bilindiği üzere astım hastalığı, ataklar ile seyretmektedir. Tedavinin amacı, astım ataklarının ve solunum fonksiyon kayıplarının önlenmesidir. Sigara dumanı, çamaşır suyu, allerjenler, viralenfeksiyonlar, stres gibi tetikleyici faktörlerle karşılaşmak ve/veya verilen tedaviye hastanın uyumsuzluğu bu atakların başlıca nedenleridir.
Astımlı hastaların, Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşanan bu olağanüstü dönemi olabildiğince az etkilenerek geçirmeleri için ‘Uluslararası Astım Rehberleri’nin bazı önerileri olmuştur. Buna göre astımlı hastalar; kortizon da içeren spreylerini kullanmaya devam etmeli, gerekirse kortizonun iğne veya hap formlarını almalıdırlar. Virüsü diğer hastalara ve sağlık çalışanlarına yayma riskini azaltmak için, nebülizatör denilen ve astım ilaçlarını buhar formuna dönüştüren cihazların kullanımından ve solunum fonksiyon testi yapımından kaçınılmalıdır.
Tüm toplumda olduğu gibi, astımlı hastalar da, hijyen stratejileri ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı hakkında; Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığımızın enfeksiyon kontrolü önerilerine uymalıdırlar. Dezenfektanların aşırı kullanımının astım şikâyetlerini artırabileceği akılda tutulmalı ve bu noktada dikkatli olunmalıdır.Hastaların, ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir.
Sonuç olarak astım, tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Bu kontrolün sağlanmasında astımı arttıran faktörlerin belirlenmesi, bu faktörlerden korunmanın sağlanması ve düzenli takip altında tedavinin sürdürülmesi önem taşımaktadır. Astımlı hastalar, yaşamlarını uygun bir tedaviyle, nefes darlığı, hışıltı, öksürük gibi yakınmaları hissetmeden ve aktiviteleri kısıtlanmadan astımsız biri gibi sürdürebilir.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ