Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almanın 3 Nedeni

Müge Çakırkaya
Müge Çakırkaya
  • 12.03.2018
  • 3.424 kez okundu

Günümüzde dünyada 1,3 milyar kişinin sigara içtiği tahmin edilmektedir. Tütün tüketimine bağlı olarak her yıl 4,9 milyon insan ölmekte ve bu tüketim devam ettiği takdirde 2020 yılında bu rakamın 10 milyona yükseleceği tahmin edilmektedir. Bunun olmasını önlemek için gerekli önlemler bugünden alınmalıdır. Sigara içenlerin içmeyenlere göre daha düşük vücut ağırlığında oldukları ve sigaranın bırakılmasından sonra görülen kilo artışı iyi bilinmektedir. Sigara kullanımı ve vücut ağırlığı arasında negatif bir ilişki olduğu geniş kapsamlı bir epidemiyolojik çalışma olan NHANES II çalışması ile gösterilmiştir.

Nikotin kullanımının birden kesilmesinden ya da kullanımının birden azaltılmasından sonraki 24 saat içerisinde bu bulguların birçoğu görülmektedir.

 Şiddetli nikotin arayışı içinde olmak
 Kızgınlık, öfke veya anksiyete /kaygı bozukluğu
 Dikkat dağınıklığı, huzursuzluk
 Kalp hızında azalma
 İştahta artma veya kilo alma

Sigara içenlerde görülen sağlık sorunları

Sigara içenlerin cildi içmeyenlerinkine göre daha çabuk ve daha fazla buruşur. Sigara içenler olduklarından daha yaşlı gözükürler. Sigara kullananlarda diş eti hastalıkları daha sık görülür. Kronik bronşit (aşırı öksürük ve balgam, bu nedenle de nefes almakta zorlanma), Amfizem (aşırı ve derin öksürük ve balgam çıkarmaktan dolayı akciğerler zarar görür, kişi nefes alıp vermekte zorlanır), Akciğer kanseri, Kalp krizi riski daha yüksektir. Kadınlar; hamile kalmak zorlaşır, Erkekler; sperma sayısı azalır ve daha sağlıksızdır. Hamilelik esnasında riskler artar; daha çabuk ve sık düşük erken doğumlar görülür. Yaralar daha yavaş iyileşir, bundan nedenle sıklıkla enfeksiyonlar görülür.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın 3 nedeni

1.Metabolizmanın yavaşlaması
Sigaranın etken maddesi olan nikotin; metabolik hızı, dolayısıyla harcanan kalori miktarını artırıyor. Sigara bırakıldığında metabolik hız azalıyor ve olması gereken sağlıklı seviyeye düşüyor.

2. Enerji dengesizliği
Metabolizma hızı düştüğü için sigarayı bırakınca diyetisyen desteği alınmadığı takdirde, yağ alımı ve yağ yakma arasındaki denge bozulacağı için vücutta depolanan yağ miktarında artma oluyor. Bu durumda vücutta yağlanma oluyor ve kilo artışı oluyor.

3. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi
Nikotin; dopamin, norepinefrin ve serotonin seviyelerini artırarak iştahı baskılıyor. Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra tat alma duyumuz aktifleşiyor ve tat ile koku alma hislerinin normale dönmesi nedeniyle iştahta artış ortaya çıkıyor. Tercih edilen besinler yüksek kalorili besinler olan kuruyemişler, tatlı türevleri ve hamurlu besinler olunca kilo artışı görülüyor. Sigarayı bırakan kişiler stresli olduğu için gerginlikleri gidermek adına kendilerini sosyalleşmeye ve ödüllendirmeye başlayarak daha fazla besin tüketmeye başlıyor. Sigara içen insanların sıvı tüketimi az olduğundan az su tüketimi de kilo artışının bir diğer nedeni oluyor.
Peki sigarayı bırakırken nelere dikkat etmemiz gerekir?
Mutlaka bir diyetisyen beslenme desteği alınmalıdır. Sigara yerine bol bol su içilmelidir. Sigara içilen ortamlardan ve arkadaşlardan bir süre uzak durulmalıdır. Yemek aralarında atıştırmalık olarak havuç, salatalık, marul gibi kalorisi düşük besinleri tercih edilmelidir. Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre; ara ara pipetle soğuk su içmek, dopamin salgılamasını artırdığı için sigara bırakma sürecine olumlu katkı sağlayabiliyor. Kilo alırım korkusu ile sigarayı bırakmayın sakin ertelemeyin. Unutmayın sigara içtiğiniz her bir gün vücudunuza daha çok zarar veriyorsunuz ve yaşınız ilerdikçe metabolizma hızınız ve egzersiz yapabilme kapasiteniz azaldığı için sağlığınız ve kilo probleminiz size daha çok zarar verecektir.

Bir dumanın hayallerinizi çalmasına izin vermeyin!

-Müge Çakırkaya-

dyt. [email protected] (Telefon: 0-536- 263 94 76)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ