Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,53 / Satış: 6,56

Sığınmacı çocuklar…

Sığınmacı çocuklar…
  • 18.01.2019
  • 376 kez okundu

Risk Altındalar

İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş: “Şu anda bu çocuklar daha iyi bir yaşam umudu içindeler, daha iyi bir dünya umuyorlar. Yani bu çocuklara yardım etmek için üç dört yıl gibi bir süremiz var.”

Hatay’dan Kilis ve İstanbul’a, milyonlarca Suriyeli sığınmacı içinde yer alan çocukların ‘risk grubunda’ olduğuna işaret eden, İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, “Suriye savaşı 14 Nisan 2011 tarihinde Amerika’nın ülkeye asker çıkarmasıyla başladı. Bu tarihten günümüze kadar yaklaşık 4 milyon Suriyeli ülkemize giriş yapmıştır. Bu göçle 2 milyon Suriyeli çocuk şu anda ülkemizde yaşamaktadır. Bunlar, problemler yumağı içinde olan çocuklardır” dedi.
Yaşanan sorunları da sıralayan Ayhan Altıntaş, şunları söyledi:
“En önemli sorunları şunlardır: Yüzde 74’ü ailesinden birisini kaybetmiştir, yüzde 30’u silahla veya fiziksel şiddet görmüştür. Normal popülasyonun 10 katı, post travmatik stres bozukluğu yaşamaktadır. Şu anda okulda olması gereken Suriye göçmeni çocukların yüzde 50’si ilkokulda değil, yüzde 70’i ortaokulda değil, yüzde 90’ı lisede değil. Bu çocuklar problemleriyle baş başa yaşıyorlar.
Bu çocukların akıbeti ne olacak? Dünyadaki örneklerine bakarsak bu sorunları yaşayan çocukları Pakistan-Afganistan sınırında Taliban, Afrika’da Boko Haram olarak görüyoruz. Orta Doğu’daki çocukların ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Şu anda bu çocuklar daha iyi bir yaşam umudu içindeler, daha iyi bir dünya umuyorlar. Yani bu çocuklara yardım etmek için üç dört yıl gibi bir süremiz var. Eğer o tarihe kadar gereği yapılmazsa, bu çocuklar, uluslararası suç organları, çeteler, fuhuş çeteleri için malzeme olacaktır.”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ