Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Sınav Koleji Okulları

Sınav Koleji Okulları
  • 20.07.2018
  • 1.841 kez okundu

Özel eğitim kurumları arasında sıra dışı, kampüs gibi…

Muhteşem bina açılışına Vali, Milletvekili, BŞB Başkanı, Kaymakam ve yüzlerce kişi katıldı.

Antakya’da özel eğitim kurumlarından Sınav Koleji Okulları, önceki gün, modern bir kampüsü andıran görkemli binasında eğitim öğretime açıldı. Sıra dışı, modern ve görkemli binası ile ilkokul ortaokul ve lise kategorilerinde öğrenim verilecek olan Sınav Koleji Okulları açılışına Vali Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ile çok sayıda davetli katıldı.
-HAYIRSEVERLERE ÇAĞRI-
Antakya çevre yolu üzerinde oluşturulan, son derece modern, eğitimde hemen her türlü imkanın olduğu kampüsü andıran okulların açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törene katılan Vali Erdal Ata, güzel bir okulun açılışında olmaktan mutluluk duyduğunu belirttiği konuşmasında şunları söyledi:
“Meslek hayatım boyunca eğitime önem verdim. Eğitim kurumlarıyla yakından ilgilendim. İnanıyorum ki, bir ülkede eğitim sorunlarını çözmeden başka sorunları çözmek mümkün değildir Sokağa çıksak ve vatandaşımıza sorsak, ‘ülkedeki ilk üç sorun nedir’ diye… Enflasyon, işsizlik, terör gibi farklı şeyler söylerler. Bana sorsanız; eğitim, eğitim, eğitim derim.
Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımızda, eğitim seviyeleri kalkınma ile doğru orantılıdır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hedef olarak gösterdiği çağdaş ülkeler seviyesine çıkmanın tek yolu eğitime gereken önem vermekten geçmektedir.
İlimizde bulunan özel okul sayısı 218’dir. Özel okul sayısı ne kadar çok olursa, devletin üzerindeki yük o kadar hafiflemiş olur. Ben, Vali olarak, hem eğitimde hem de sağlıkta özel sektörün yatırım yapması için teşvik ediyor ve destekliyorum.
Hatay’daki özel okulların çoğunu ziyaret ettim ve gerçekten güzel okullarımız var. Ben Hatay’da herhangi bir ilçe ayrımı yapmaksızın tüm eğitim kurumlarımızın iyi seviyelere gelmesi için elimden gelen gayreti göstereceğime söz veriyorum.
Maalesef ilçelerde yaşadığımız en büyük sorun, okul yaptıracak alan bulamamamız. Amerika’ya baktığımızda, bir ilkokul için 50.000 m2 alan ayırarak, okulla birlikte tüm sosyal imkanlar planlanarak fiziki şartlar en iyi şekilde yapılıyor. Bir okul düşünün, eğitim-derslik başına düşen öğrenci sayısı 50 ile 60 arası değişiyor olsun. Bir öğretmen olarak düşünürseniz, 50-60 kişilik sınıflarda eğitimi nasıl vereceksiniz? Başarıyı nasıl yakalayacaksınız? Özellikle belediye başkanlarımızdan ve tabi ki de hayırsever vatandaşlarımızdan okul için alan ayrılmasını rica ediyorum. Bize ne kadar büyük alan verirse, biz de o kadar güzel ve kaliteli okullar yaparız. Sözlerime son verirken, yeni okulumuzun hayırlı olmasını diliyorum.”
-SIKINTILI 5 YIL-
Törene katılan Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur da, parlamenter sıfatıyla yaptığı ilk açılışa katıldığını kaydederek şunları söyledi:
Bu yatırımı yapan Sınav Koleji yetkililerine teşekkür ediyorum. Son beş yıl Hatay için sıkıntılı oldu. Bu kadar sıkıntının içinde Hatay’a böyle bir yatırım yapılması, bana, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ sözünü hatırlatıyor. Bu yatırımın Hatay’a ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”
-2245 DERSLİK-
İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan da açılışta şunları söyledi:
“Milli Eğitim camiası olarak bu sevinçli anı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Milli Eğitim olarak çalışmalarımızı iki alanda yürütmekteyiz. Bunlardan birincisi, fiziki alt yapının hazırlanması. Bu konuda şanslı bir iliz. Sayın Valimizin bu konudaki destekleri çok büyük. 2245 dersliğin yapımı devam etmektedir. İlimizde 59.000 Suriyeli öğrencimizin de olduğunu düşünürsek, kaliteyi yakalamak için çalışmalarımıza süratle devam etmemiz gerekiyor.”
-ANISINI YAŞATACAK-
Törende ev sahibi sıfatıyla konuşan Sınav Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Metin Özer ise şunları kaydetti:
“İki yıl önce devletimize, cumhuriyetimize ve demokrasimize karşı yapılmış olan bir kalkışma hareketini alt edişimizin yıl dönümünü kutladık. O günün anısını yaşatacak olan Sınav Kolejimizi bugün açıyoruz. Medeniyetlerin beşiği, farklı kültürlerin bir arada barış içinde yaşadığı Hatay ilimizde böyle bir okul açmak bizim için çok önemli. 30 yıla yakın bir süredir var olan Sınav Koleji, büyük bir eğitim seferberliğine geçmiş önemli bir eğitim kurumudur. Okulumuzun Hatay’ımıza hayırlı olmasını diliyorum.”
Daha sonra Sınav Koleji Okulları kurdelesinin kesilmesinin ardından derslikler gezildi, ilgililer konuklara ve protokole bilgi aktarıldı. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ