Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Sınavlar İptal Edilmeli

Sınavlar İptal Edilmeli
  • 23.12.2020
  • 4.339 kez okundu

Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş’tan yüz yüze sınava tepki…

Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş, Pandemi nedeniyle her gün yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği bir dönemde ortaokul ve lise öğrencilerinin yüz yüze yapılacak olan sınavlar için okullara çağrılmasının yeni sağlık sorunları yaratacağını söyledi ve sınavların iptal edilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 18 Aralık 2020 tarihli yaptığı açıklama ile uzaktan eğitimin 22 Ocak 2020 tarihine kadar uzatıldığını açıkladığını hatırlatan Özgür Tıraş, yapılan açıklamada ilkokullarda sınav yapılmayacağı, ancak ortaokul ve liselerde öğrencilerin dönem notunun 1 sınav sonucuna göre verileceğinin ifade edildiğini bildirdi.

Acilen tam bir kapanmaya gidilmeli …

Ayrıca, açıklamada ikinci dönem ara tatilinin yarıyıl tatili ile birleştirildiği ve bundan dolayı da 2020-2021 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminin de 15 Şubat 2021 Pazartesi başlayacağının belirtildiğine değinen Özgür Tıraş, konu ile ilgili şunlara dile getirdi: “Okudukları okul ile ikametgah adresi farklı olan öğrencileri ise ikamet adreslerinin bulunduğu yerleşim yerinde, okul türü aynı olmak kaydıyla, bulunan bir okulda sınava girme hakkı verildi. MEB, covid-19 pandemi sürecinde eğitimde eşitsizliklerin arttığını kabul etmelidir. Milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitime yeterince erişemediği bir ortamda ‘150 bin tablet dağıttık. Ocak ayına kadar da 300 bin/500 bin tablet dağıtacağız’ açıklamalarıyla eğitimde yaşanan kaosun üstü örtülemez. Sadece tablet dağıtımı yapılarak sorunların çözülemeyeceği açıktır. Uzaktan eğitimin 22 Ocak 2021 tarihine kadar devam etmesi salgının geldiği aşama dikkate alındığında doğru olmakla birlikte alınan önlemlerin yetersizliği salgınla mücadelede yeterli değildir. Bilim insanlarının önerileri dikkate alınmalı ve acilen tam bir kapanmaya gidilmelidir.

Sınav ısrarından vazgeçilmeli …

Pandemi nedeniyle her gün yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği bir dönemde ortaokul ve lise öğrencilerinin yüz yüze yapılacak olan sınavlar için okullara çağrılması yeni sağlık sorunları yaratacaktır. Salgın koşullarında sınavların tamamı iptal edilmeli, öğrencilerin başarıları notla değerlendirilmemelidir. Uzaktan eğitime erişemeyen öğrenciler başta olmak üzere, salgın koşullarında sınav yapma ısrarı dezavantajlı gruplar açısından çeşitli eşitsizlikler ve mağduriyetler yaratacaktır. Önceliğimiz salgın koşullarında sınav yapmak değil öğrencilerin salgınla baş etmesine katkı sunmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek ve geleceğe dair umutlarının sönmesini engellemek olmalıdır. Öğrencilerin kendi okullarında değil de ikamet ettikleri yerleşim yerlerinde bulunan bir okulda sınava girmeleri çeşitli sorunlar yaratacaktır. Okullar arasındaki farklar ve zümrelerin öğretim programları üzerinde kullandıkları inisiyatif dikkate alındığında, bu kararın çeşitli mağduriyetler oluşturacağı açıktır. Bu nedenle bu dönemde sınav yapma ısrarından vazgeçmek gerekecektir.
Eğitim Sen dün olduğu gibi bugün de öğrencilerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin hakları ve sağlıkları için mücadeleyi yükseltmeye devam edecektir.”
Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ