Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Sinema Yasası mı?

Sinema Yasası mı?
  • 02.02.2019
  • 845 kez okundu

Sansür düzenlemesi mi?

Sinema yapımlarını destekleme ve denetlemeye yönelik yeni yasa Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi, ama tartışma sona ermedi. Özellikle de, yeni yasa ile beraber beyazperdeye yansıyacak sansür noktasında! Bu noktadaki en net tepki, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay’dan geldi.,

İçinde, “Uygun bulunmayan filmler, ticari dolaşıma ve gösterime sunulamaz” gibi maddelerin de bulunduğu ve tepkiyle karşılanan ‘Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması Hakkında Kanun imzalanırken, buna dair ilk tepkilerden biri Sinema Yazarları Derneği’nden (SİYAD) geldi. SİYAD Yönetimi, ‘sansür yasası’ olarak bilinen yeni yasanın onaylanmasına tepki gösterdi, yasa için de “Esefle karşılıyoruz” dedi.
Sanatçı ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay da bu konudaki tepkisini ortaya koyarken, imzaya katılan Sanatçı isimleri sert bir dille eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bu amaçla Külliye’de buluşan sinemacılara tepki gösteren Atay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sansür yasası imzalanırken, Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde, suratlarında gülücüklerle el pençe divan duran ve korkudan gıkını çıkarıp yasa hakkında tek kelime edemeyen oyuncular, yönetmenler; sizler, sinemacılığın yüz karasısınız. Bu yasa sizin eseriniz. Bugünleri hiç unutmayın!” dedi.
-HANGİ İSİMLER?-
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan görüşmeye katılan isimler ise şöyle sıralandı:
Birol Güven, Şükrü Avşar, Timur Savcı, Cemal Okan, Muzaffer Yıldırım, Çağrı Özeren, Yılmaz Erdoğan, Necati Akpınar, Fatih Aksoy, Mahsun Kırmızıgül, Kerem Çatay, Mehmet Bozdağ, Serdar Öğretici, Bülent İnal, Burak Özçivit, Oktay Kaynarca, Ata Demirer, Tamer Karadağlı, Şoray Uzun, Demet Akbağ, Raci Şaşmaz, Onur Tan, Bahadır Özdener, Elif Dağdeviren ve Şükrü Erol Avcı.
-ÜZÜMCÜ TEPKİLİ-
Hatay’ın İskenderun ilçesinde sahneleyeceği oyunu son anda ‘sahne iptali’ nedeniyle programdan çıkartılan ve yaşadığı sansürü de ilk günden kamuoyu ile paylaşan Tiyatro Sanatçısı Levent Üzümcü’nün imzacı Sanatçılara yönelik tepkisi ise, “Kendilerini koruduklarını zannediyorlar” şeklinde oldu. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ