Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

“Şirket Ali Dibo 19 yıldır hizmetinizde…!”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 31.05.2021
  • 360 kez okundu

Aslında çocukluktan beri Hatay Antakya’da en sık duyduğumuz benzetmelerden biridir bu. Haksızlık yapmak istemem, şu an yaşayan tek kızı olan hemşerimizi de üzmek istemem ama ne yazık ki Ali Dibo sözü Antakya’da bir araya gelip yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet ve irtikap için zemin hazırlayanlara denirdi.

Antakya şivesiyle;  “Ne bre…!…Ali Dibo’yu mu kuruksunuz…!” gibi…

Aslında Ali Dibo 1864’te Suriye’de doğup gelip Türkiye’ye yerleşen bir tüccarın öyküsüdür. Suriyeli Türkmen olduğu söylenir. Hatay’ın tek balık tüccarı olmuştur. Mısır, Şam ve Halep’e İskenderun’daki ilk balık ihracatının yapan şirketi kurduğu söylenir.

Ama bir süre sonra etrafına toplanan çıkar çevrelerinin Ali Dibo şirketinin farklı usul ve yöntemlerle yönetmeye başlattığı ve Ali Dibo’nun da buna göz yumduğu iddiaları vardır.

Türkiye’ye Ali Dibo olayının Antakya üzerinden son kez hatırlatan ise şimdi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının danışmanlığını yapan gazetece Şükrü Küçükşahin’dir.

2006 yılının Şubat ayında elde ettiği, AK Parti grup başkanvekili ve Hatay milletvekili Sadullah Ergin’in, bir bürokrata Hatay ilinde yapılacak ihalelerine partililere verilmesi yönündeki talimatlarını içeren yazılı belgenin araştırılması sonucu patlak veren skandal. Yapılan soruşturma sonucu Hatay ilinde, 271 adet kamu ihalesinin tamamının partinin 17 AK Parti’li yerel yönetici tarafından kazanıldığı ortaya çıkmıştı.

Bunu da Şükrü Küçükşahin dile getirmiş ve Türkiye’de herkes bu “Ali Dibo” benzetmesini konuşmaya başlamıştı…

Bugün geldiğimiz tabloya bakın…

Bu ülkenin kurucu atalarının el emeği-göznuru olarak bütün Anadolu’yu donattığı o söyleye söyleye bitiremedikleri “Yerli ve Milli” fabrikalarına ne oldu.

2002 yılından bu yana 273 kuruluşta hisse senedi veya varlık satış-devir işlemleri yapıldı. Bu kuruluşlardan 268’inde kamu payı kalmadı. 1986 yılından AKP’nin iktidara geldiği döneme kadar 8.2 milyar dolarlık özelleştirme yapılırken, 2002’den günümüze toplam 62 milyar dolarlık satış gerçekleştirildi.

Soru şu; “Nerede bu para…!”

Bana lütfen AKP döneminde kurulmuş ve işçi alımını sağlayan kamu eliyle yapılmış bir tek fabrika gösterin ben bu mesleği bırakacağım. Sadece bir tek yeni fabrika.

Peki ne oldu; SEKA, Ereğli ve İskenderun Demir-Çelik, Etibank, Sümerbank, Seydişehir Aliminyum tesisleri. Çin olmazsa ne aliminyum ne de çeliği gözümüz görmeyecek.

Yine sektör olarak biraz belini düzeltenler bunlar ama nerede bu 273 kuruluş?

Ne yaptınız 62 milyar doları?

SEKA’yı yandaşınıza sattınız o da makineleri hurdalığa atıp arazilerini sattı SEKA’nın. Bedavaya verdiniz koca fabrikayı.

Türkiye bugün kağıt ihtiyacının yüzde 98’ini ithalatla karşılıyor.

Neden sattınız SEKA’yı partililerinize ve ortak kar ettiğiniz yandaşlarınıza…?

Hazinenin dibini gördük, Merkez Bankasının döviz rezervi eksi 59,7 milyar dolar, 2 yılda 128 milyar dolarlık rezervin birilerine peşkeş çekildiği söyleniyor, hergün iki uçak dolusu insan ölürken aşı alacak paranız bile yoktu.

Ne yaptınız siz hazinedeki, merkez bankasındaki paraları?

Türkiye’nin kefen parası olarak hazinede tuttuğu 45 milyar lirayı bile yok ettiniz.

Para bitince de illegal işlerden gelen paralara göz diktiniz. Türkiye; Panama, Kolombiya ve Meksika’dan sonra dördüncü büyük uyuşturucu karteline sahip oldu. Babalar palazlandı, mafya ile sırf para için ortaklık yaptınız.

Ülkenin itibarını, parasını, geleceğini ve bütünlüğünü tehlikeye attınız.

Hangi kafayla bunlara izin verdiniz ey halkım…?

Türkiye’nin 3 köprü fiyatına bir köprü yapanlara 25 yıl boyunca ödeyeceğiniz para tam 250 milyar dolar. Merkez bankasının eski döviz rezervlerine geri dönmesi için en az 10 yıl namuslu bir hükümetin çalışması gerektiğinden söz ediliyor…

Siz ne yaptınız böyle benim bu güzel ülkeme…

Sabah akşam camilerinde kurtuluş savaşı şehitlerine, gazilerine, bu ülkeyi kuran insanlara küfür edilen bir ülke çok mu hoşunuza gitti…?

Ne yaptınız siz…?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ