Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Beklenmeyen Görüntü…

Beklenmeyen Görüntü…
  • 09.12.2017
  • 1.902 kez okundu

Kamerada Görüldü!

-Hatay’da nesli tükenmekte olan Çizgili Sırtlan, Dağ Ceylanı Yetiştirme Merkezi’ndeki özel kameralara takıldı.

-Orman Bakanı Veysel Eroğlu, olaydan haberdar olup görüntüleri de izleyince, “Görüntülere de yansıdığı gibi, tür korumaya yönelik olarak yürüttüğümüz çalışmalar, biyolojik çeşitliliği korumak ve türlerin geleceğe intikali sağlamak adına büyük bir önem taşıyor. Nesli tehlike altında olan bu türlere karşı vatandaşlarımızdan daha duyarlı olmalarını istiyoruz” dedi ve “Çizgili sırtlana zarar vermek ve onu öldürmenin cezası 14 bin lira” uyarısı yaptı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nce yaban hayatına yönelik olarak yapılan takip çalışmalarında beklenmeyen gelişmeler kayıt altına alınıyor. Bu çerçevede, Hatay’da nesli tükenme tehlikesi altında olan çizgili sırtlan (Hyaena hyaena) kameralara takılarak türünün varlığını gösterdi.
-KIRMIZI LİSTEDE-
Bakanlık tarafından konuya ilişkin olarak yapılan bilgilendirmeye göre, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) kategorilerine göre Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’nde olan ve nesli gelecekte tehlikeye girebilecek türler arasında yer alan çizgili sırtlan, geçtiğimiz günlerde Hatay’da görüntülendi.
Etrafı tel ihatayla çevrili olan Hatay Dağ Ceylanı Yetiştirme Merkezi’nde alanı ve çevresini 7/24 izlemek için kurulan kameralara takılan çizgili sırtlan, bu bölgede leş yerken görüntülenerek, türünün varlığını sürdürdüğünü herkese gösterdi. Belgesel tadındaki görüntülerde, çizgili sırtlanların oldukça sağlıklı oldukları ve çift olarak alanda hayat mücadelesi verdikleri görülüyor.
-15 YIL YAŞAYABİLİYOR-
Diğer yırtıcıların avladığı hayvanların kalıntılarıyla, hasta, sakat ve zayıf düşmüş hayvanlarla, böcekler ve yakalayabildiği küçük memelilerle, kavun, karpuz ve üzüm gibi meyveler ile bazı sebzeler ve yabani yemişlerle beslenebilen çizgili sırtlanlar, çok aç kaldığı ve yiyecek bulamadığı zamanlarda evcil hayvanlara da saldırabiliyor. Çizgili sırtlanlar, yaklaşık 15 yıl yaşayabiliyor.
-KORUMA ÇALIŞMALARI-
Bakanlık olarak, türün hayat alanlarını ve besin kaynaklarını koruyarak popülasyonunu artırmak maksadıyla 2005 yılında ‘Hatay-Altınözü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ ilan ettiklerinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Alanda, çizgili sırtlanları korumaya yönelik av koruma faaliyetlerini ve tür koruma çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi.
Yaban hayatı geliştirme sahasında bulunan yaşlı kalker ve kumtaşından oluşan kayalıklardaki mağaraların çizgili sırtlanın barınmasına imkan verecek oldukça elverişli yerler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Görüntülere de yansıdığı gibi, tür korumaya yönelik olarak yürüttüğümüz çalışmalarımız başarıyla devam ediyor. Yapılan çalışmalar biyolojik çeşitliliği korumak ve türlerin geleceğe intikali sağlamak adına büyük bir önem taşıyor” dedi.
CEZASI 14 BİN LİRA-
Nesli tehlike altında olan bu türlere karşı vatandaşların daha duyarlı olmasını isteyen ve uyaran Prof. Dr. Eroğlu, “Çizgili sırtlana zarar vermenin ve onu öldürmenin cezasının14 bin lira olduğunu sözlerine ekledi.   -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ