Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Sistem Değişikliği…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 06.04.2021
  • 534 kez okundu

Siyaset dünyasında sessiz ve derinden bazı çalışmaların yapılmakta olduğu gelen kulis bilgilerinden anlaşılıyor.

Yapılan bu çalışmaların büyük çoğunluğunun, ilk seçimde sandıktan başarılı çıkabilmek için olduğu da net bir şekilde görülmektedir.

Özellikle Z ve Y kuşaklarının oylarının seçim sonuçlarını etkileyeceği anlaşıldığı için, bu doğrultuda da çalışmalar sürdürülmektedir.

İşte tüm bunlar bir araya geldiğinde, sonuç itibariyle sistem değişikliğinin yapılması ve yeniden güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönülmesi gerekliliği kendini göstermektedir.

Geçen zaman dilimi içerisinde Türk tipi başkanlık sisteminin bünyemize uymadığı ve güçlendirilmiş parlamenter sistemin daha yararlı ve demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile işleyebilmesi için daha zorunlu olduğu gerçeğini de ortaya çıkarmıştır.

Bu nedenle Türk tipi başkanlık sistemi yerine güçlendirilmiş parlamenter sistemin yeniden oluşmasını sağlayacak adımların atılması yolunda girişimlerde yapılıyor.

Türk tipi başkanlık sisteminin uygulandığı kısa döneme şöyle bir bakalım. Bu dönem içerisinde birçok konuda başarılı olunamadığı ve parlamentonun yeniden etkin bir hale gelebilmesi için yoğun bir kamuoyu beklentisinin ortaya çıktığı görülmektedir.

Dünyanın hiçbir yerinde, başkanlık sisteminin tek adam anlayışı ve görüşü ile yürütülmeye kalkışılması halinde başarılı olmadığı tarihsel gelişmelerden anlaşılmaktadır.

Beşer şaşar sözünü de hatırdan çıkartmamak gerekir.

Hiç kimse her şeyin en doğrusunu ben ve benim gibi düşünenler bilir beklentisinde olmamalıdır.

Her şeyi ben bilirim anlayışı ile kararlar alınır, adımlar atılır ise, o ülkede başarılı bir yönetim modelinin oluşamadığı görülür ve anlaşılır.

Ülkemizde de bu doğrultuda bir yönetim modelinin uygulanmak istenmesi yolundaki görüşler ve arayışlar vardır.

Buna karşılık güçlendirilmiş parlamenter sistemin yeniden uygulanabilmesi yolunda yoğun bir istek bulunmaktadır.

İşte tüm bu görüşler incelendiği ve değerlendirmeye alındığında, ağırlığın yeniden parlamenter sisteme dönülmesi doğrultusunda olduğu anlaşılıyor.

Bunun içinde yeniden parlamentonun etkin bir hale getirilmesi ve güçlendirilmiş parlamenter sistemin yaşama geçirilmesi için büyük bir arayış içine girilmiştir.

Şuan için, bir tarafta Cumhur ittifakı öte yanda millet ittifakı bulunmaktadır.

Yine bu iki ittifaktan Cumhur ittifakını oluşturanların Türk tipi başkanlık, Millet ittifakını oluşturanların ise güçlendirilmiş parlamenter sistemi benimsedikleri ve savundukları bilinmektedir.

Her iki sistemi savunanların, kendi görüşlerinin çoğunluğu sağlayabilmesi ve yapılacak ilk seçimden başarılı çıkılabilmesi için kendilerine yapılan desteğin artması ve çoğunluğu elde edebilmeleri yolunda çeşitli arayışlarda bulundukları görülmektedir.

Ama görünen; güçlendirilmiş parlamenter sisteme destek verenlerin daha büyük bir çoğunluğa erişmekte oldukları ve desteğin giderek artmakta olduğu doğrultusundadır.

Bu nedenle önümüzdeki günlerde Türk tipi başkanlık sistemi ile güçlendirilmiş parlamenter sistemi destekleyenlerin yeni atılımlar yapmak isteyeceklerine kesin gözüyle bakılıyor.

Bu doğrultudaki gelişmeler dikkatle izlenmelidir. Gelecek zaman dilimi içerisinde bu arayışların daha da netlik kazanacağı ve somut adımların atılmaya başlanacağı hatırdan uzak tutulmamalıdır. Bunun için herkes kendi görüşünü açıklamak suretiyle ülkenin geleceğini belli edecek olan sistemin oluşmasına katkıda bulunarak vatandaşlık görevini yerine getirmelidir…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ