Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

SLOW’cular nar ekşisi yaparken sahte ürünler için uyardı:

SLOW’cular nar ekşisi yaparken sahte ürünler için uyardı:
  • 20.10.2020
  • 350 kez okundu

Nar Ekşisi Diye Kandırıyorlar, İnsan Sağlığına Zarar Veriyorlar

Slow Food adlı sivil toplum örgütü Antakya gönüllüleri ve Samandağ Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri, hafta sonunu nar hasadı ve nar ekşisi yaparak geçirdi.
Slow Food Antakya topluluğunun öncü ismi Kenan Yurttagül, hala nar ekşisi adıyla sunulan gerçekte ise nar ekşisiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan endüstriyel ürünler sunulduğunu bunun insan sağlığına zarar verdiğini bildirdi.
Kenan Yurttagül; Pazar günkü etkinlikle ilgili şunları paylaştı:
“Sağlıklı gıda farkındalığı Slow Food hareketiyle ivme kazandı. İnsanlar yediklerine ve içtiklerine daha da dikkat eder hale geldiler. Çocuklarını doğal ürünlerle beslemeye çalışan ailelerin sayısı arttı. Katkısız ve ilaçsız ürünün değeri önem kazandı.
Geleneksel mutfağımızın ve yerel ürünlerimizin korunması, çocuklarımızın güvenli, iyi, sağlıklı, doğal gıdalarla beslenmesi için Slow Food hareketine sahip çıkmalıyız.
Mesela tüketiciye nar ekşisi diye sunulan ancak gerçekte nar ekşisiyle tamamen ilgisiz olarak üretilen çok çeşitli endüstriyel ürün var. Bunların çoğu insan sağlığına zararlı ürünler.
Biz de buna karşın geleneksel yöntemlerle üretilen katkısız, doğal ve lezzetli nar ekşisi yapımını Ekim ayı etkinliği olarak belirledik. Samandağ Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleriyle birlikte yaptığımız nar hasadının ardından, ekşimizi kaynattık. Finalde de nar ekşisiyle yapılan lezzetlerimizi tattık. Bu etkinliğin yapımı için çiftliğinin kapılarını ardına kadar açan Filiz&Nizam Çelik çifti başta olmak üzere katkı veren herkese çok teşekkür ederiz.”
Samandağ Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Yeliz Beyaz da; yöresel reçel, yeşil zeytin, zeytinyağı, domates salçası, defne sabununun yanı sıra nar ekşisi ürettiklerini belirtti. Etkinliğe Tarım İl Müdürü Ergün Çolakoğlu ve eşi, Tarım İl Şube Müdürü Reşat Duymaz, Samandağ Belediyesi Meclis Üyesi Atiye Sönmez Erdoğdu, Tarım İl Müdürleri Ziraat Mühendisi Aysun Yılmaz ve Emel Aba katıldı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ