Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,32 / Satış: 8,35
€ EURO → Alış: 9,88 / Satış: 9,92

Sokak Sağlıklaştırma Projesi hayata geçiriliyor

Sokak Sağlıklaştırma Projesi hayata geçiriliyor
  • 08.07.2019
  • 1.149 kez okundu

Kurtuluş Caddesi Yeniden Canlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası Ankara Genel Müdürlüğü ve Adana Bölge Müdürlüğü, Hatay Valiliği ve Antakya Belediyesi işbirliği, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik’in destek ve katkılarıyla, tarihi Kurtuluş Caddesi, Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile yeniden canlanıyor.
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Başkan Yardımcıları Engin Sözer ve Orhan Mursaloğlu, geçtiğimiz günlerde Ankara’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İller Bankası yetkilileri ile proje için ön görüşmelerini gerçekleştirdi. Projenin 5 Milyon TL’lik maddi kaynağı, İller Bankası’ndan, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik’in destek ve katkılarıyla, hibe yoluyla sağlandı.
En kısa sürede tamamlanması hedefleniyor
Bakanlık ve İller Bankası yetkilileri ile Antakya Belediyesi teknokratları, Kurtuluş Caddesi’nde ön incelemeler gerçekleştirdi. AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve Sabahat Özgürsoy Çelik, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Antakya İlçe Başkanı Emrullah Gülen, Defne İlçe Başkanı Kenan Türkmen, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, Müze Müdiresi Nalan Çopuroğlu Yastı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası Genel Müdürlüğü ve Adana Bölge Müdürlüğü yetkilileri, projenin süreci ve detaylarını görüşmek üzere, Kurtuluş Caddesi’nde sabah kahvaltısında bir araya geldi. Heyet ardından, hep birlikte Kurtuluş Caddesi’nde incelemelerde bulundu.
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:
“Dünyadaki 23 Medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapan Medeniyetler Şehri Antakya’mızda, tarihte ışıklandırılan ilk cadde olan Kurtuluş Caddesi’ni, tarihteki ismiyle HEROD Caddesi’ni yeniden canlandırmak üzere elbirliğiyle çalışmalarımıza başlıyoruz. Kurtuluş Caddesi’ne cephesi bulunan tarihi ve tescilli evlerin ön cephelerinin sağlıklaştırılması ve tarihteki ihtişamına kavuşturulması için start veriyoruz. Değerli Milletvekillerimizin de katkılarıyla, İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce, Belediyemize proje için 5 Milyon TL hibe desteği sağlandı. Temmuz – Ağustos ayları içerisinde ihale sürecini başlatmayı ve uygulama projesini en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Antakya’mız için tarihi, kültürel, turistik, ekonomik ve sosyal anlamda çok büyük önem taşıyan ve tamamlandığında şehrimizin değerine değer katacak olan projemizin her aşamasında bizlere destek ve katkı sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve Bakanlık yetkililerine, AK Parti Hatay Milletvekillerimiz Sayın Hüseyin Yayman ve Sayın Sabahat Özgürsoy Çelik’e, Hatay Valimiz Sayın Rahmi Doğan’a, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Hüsnü Işıkgör’e, Müze Müdiresi Nalan Çopuroğlu Yastı’ya, İller Bankası Genel Müdürü Sayın Yusuf Büyük’e ve Adana Bölge Müdürü Sayın Muzaffer Akgüner’e, teknik ekipteki arkadaşlarımıza ve bütün emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.”
Yayman: Şehrimizi geleceğe taşıyoruz
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Değerli Vekilimiz, İl Başkanımızla, Belediye Başkanımızla, kardeşlik içerisinde şehrimizi geleceğe taşıyoruz. Antakya’mızın en önemli değerlerinden biri olan tarihi Meclis Binası 50 yıldır bekliyordu. Çok şükür bir adım atıldı. Uzun Çarşı Projesi hazır. Hemen başlayacak. Kurtuluş Caddesi Projesi hayaldi, şimdi gerçeğe dönüşüyor. Bizler, buranın turizm bölgesi olması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu anlamlı projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”
Çelik: Proje çok kıymetli
AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik ise şöyle konuştu:
“Bu masanın etrafında toplanarak, elini taşın altına koyan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu sorumluluk, hepimizin sırtındaki bir vebal diye düşünüyorum. Antakya’nın gerçek siluetini kazandırabilmek için, şuan buradaki tüm abilerimizin, ablalarımızın, bizler de dahil olmak üzere, buradaki tüm sorumluluğu almış durumdayız. Bu sorumluluğun hakkını da ancak, Antakya’yı hak ettiği yere getirmek suretiyle, bu tarihi misyonu kazandırmak suretiyle, bu vebali yerine getirmiş oluruz. Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum. Bu proje çok kıymetli. İnşallah devamını da getirmek nasip olur.”
Yeloğlu: Güzel bir başlangıca imza attık
AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu ise konuşmasında şu tespiti yaptı:
“Öncelikli olarak, böyle güzel bir projeden dolayı emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. 2004 – 2009 yılları arasında Antakya Belediye Başkanlığı yaptığım dönemde, ben Doğu Antakya’nın 150 hektar alanını kurmak üzere imar planını yapmıştım. Ancak başkanlığımın son günlerine, projenin yetişip onaylanması nasip olmuştu. Bir anlamda bu benim rüyam. Antakya için ideallerimdi bunlar, ama maalesef aradan geçen 10 yılda ihmaller oldu. Antakya’nın şimdiye kadar olan haliyle bir on yıl kaybettiğini söyledik. Değerli Vekillerimiz ve İzzettin Başkanımızdan Allah razı olsun. Bu işte öncülük ettiler, emek sarf ettiler. Güzel bir başlangıca imza atmış olduk. Kurtuluş Caddesi, tarihte ilk aydınlatılan cadde olarak biliniyor. Böyle önemli bir caddenin sokak sağlıklaştırmasının yapılmasını, koruma amaçlı imar planının bir başlangıcı olarak görüyorum. Bu proje, buranın turizme kazandırılması için çok önemli bir başlangıç olacak, bu projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ