Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,40

Sokaklardaki çocukların hali

Zeycan Leyla
Zeycan Leyla
  • 30.07.2018
  • 739 kez okundu

Merhaba

Farkında mıyız, tehlikeli bir nesil yetişiyor. Herkese sıkıntı yaratabilmek kadar hem de…

Geçen hafta sabah saatleri, on-onbir gibi, Uzun Çarşı’dan baharatçılara doğru dönüyorum. Bir anda etrafımda perişan kılıklarda üç çocuk belirdi. ‘Açım’ diye bağırıp yalvarıyorlar. Ben cüzdanımı çıkarıp bozuk para verdim, aynı anda bir esnaf ‘vermeyin’ diye seslendi. Tabii ki iş işten geçmişti. Saniyeler içinde yedi sekiz çocuk oldular etrafımda. O kadar çirkin bir üslupla yalvarıyorlar ki, ben bu yaşıma kadar duymadım ve kendimi kurtaramadım onlardan. Ne söylersen söyle, duymuyorlar. Çevredeki esnafın müdahalesiyle kurtuldum. Bunların ellerine başka çocuklar düşse ne olacak? Etrafta müdahale edecek kimse yoksa ne olacak? Şehir merkezinde oluyor bu! Parklarda bazen… Ürkütücü.

Kız arkadaşıyla yürüyen çocuğa sataşıp gülüşüyorlar…

Dağ yamacında ıssız, zeytinlik ve ağaçlıklara gitmeye çalışan başka çocuk grupları… Demir çitleri geçip ıssız tarafa geçmeye çalışırken, çocuklardan birinin elindeki poşet tırmandığı yüksek duvarın dibine, aşağıya düştü. Demir çitlere tutunmuş aşağıya bakarak o kadar kötü küfürler savurdu ki, hepsi bir küfürleşmeye giriştiler ki, bitmek bilmedi. Arapça ve ustaca! Acemice değil… ‘Yapma, etme oğlum, yavrum’ demeyi sakın denemeyin. Üstünüze bir yürüyorlar ki… Bir kafa tutuşları var ki, sanki kötülük etmek isteriz gibi… İnanılmaz bir öfke ve nefretle hareket ediyorlar. Sonuçta ne yapıp ne edip, küfürleşerek ve kavga ederek o yüksek duvarın üstündeki demir çitleri aşmayı başardılar ve dağın yamaçlarındaki ıssız ağaçların arasında kayboldular.

İnsanlar hüzünle bakıyor. Çaresizlik içindeyiz. Kıyamayız, hepsi çocuk. Kışın donduran soğuğunda bir şeyler satmaya çalışan yine çocuklar… Korunaklı yerlerde de duramıyorlar, rüzgarda ya da güneşin altında…

Her yerdeler… Perişanlar… Sahipsizler…

İçim, yüreğim ağlıyor. Ne olacak, ne yapmak lazım? Bu basit bir durum değil!

İş işten geçmeden üstünde durulması, unutulmaması gereken çok, ama çok önemli değil mi bu çocuklar?

Huzurla kalın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ