Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,32 / Satış: 8,35
€ EURO → Alış: 9,88 / Satış: 9,92

Sol Sendikalarda Ayrışma

Sol  Sendikalarda  Ayrışma
  • 30.04.2019
  • 1.002 kez okundu

Şenol Eyüboğlu: İkna süreci devam edecek…

Eğitim İş eski Başkanı, üst kurul yöneticilerinden Şenol Eyüboğlu, kamu sendikacılığı sol kulvarındaki birimler arasındaki ayrışmayla ilgili görüşlerini açıkladı. Şenol Eyüboğlu’nun “zorunlu açıklama” başlığı altındaki değerlendirme ve görüşleri şöyle:
“Eğitim-İş ve Birleşik Kamu-İş’in Eğitim-Sen ve KESK’ten ayrılarak yeniden kurulmasının temel nedeni, Eğitim-Sen ve KESK’in emek mücadelesinden ayrılarak siyasal mücadeleyi ön plana çıkarmış olmasıdır. Öne çıkarılan, TÖS ve TÖB-DER’in gelenekselleştirdiği tam bağımsızlık, Cumhuriyet, vatan ve emek eksenli politikalar yerine, emperyalizmle işbirliğini içeren ve Cumhuriyet karşıtlığı üzerinden geliştirilen neoliberal politikalar olmuştur. Bu politikaları örgüt içi mücadeleyle aşamayan Eğitim-İş kurucular Kurulu, mevcut yapılardan ayrılarak yeniden yapılanmanın yolunu açmıştır. Bu yeniden yapılanmanın kısa sürede başarıya ulaşmasındaki temel etken ise, Eğitim-Sen ve KESK’te bulunan mücadele arkadaşlarımıza Eğitim-iş ve Birleşik Kamu-İş’e ait siyasal ve sendikal ilkeleri doğru anlatarak, onların bir kısmını ikna etmiş olmamızdır. İkna etme mücadelemiz de hala devam etmektedir.
Baş çelişki, dün olduğu gibi bugün de emek ile sermaye arasındaki çelişkidir. Emperyalizm, kapitalizmin üst aşamasıdır. Onunla da var olan mücadele yine sınıfsaldır. Dolayısıyla emekçiler birbirinin düşmanı değil, müttefikidir. Bu 1 Mayıs’ta da, sınıf bilincine ulaşmış müttefiklerimizle birlikte alanları doldurarak, ‘yaşasın işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele bayramı’ demeyi sürdüreceğiz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ